ZUS nie wysyła 500 Plus w tym samym czasie. Jest nowy kalendarz wypłat. "Termin przydzielany losowo"

Terminy wypłaty świadczenia 500 Plus, nie są jednakowe dla wszystkich. ZUS, który wysyła pieniądze, każdemu uprawnionemu przyzna losowy termin - będzie on obowiązywał do 2023 roku. Kiedy można dostać pieniądze?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca świadczenie 500 Plus, zapowiedział, że w tym tygodniu w ramach wypłat do Polaków trafi kolejne 590 mln zł.

ZUS zapowiada kolejne wypłaty na 500 Plus. Łącznie 1,2 mld zł

Nowy okres rozliczeniowy świadczenia rozpoczął się 1 czerwca. "Od samego początku sprawnie realizujemy program 500+ i tym tygodniu wypłacamy kolejne środki tak ważne dla wielu rodzin. Będzie to 591 mln zł. W minionym tygodniu była to kwota blisko 600 mln zł" - informuje w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezeska ZUS profesor Gertruda Uścińska.

Jak wyjaśnia, to oznacza, że łącznie kwota wypłat wyniesie ok. 1,2 mld zł. 

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (14.06)

"Termin płatności przydzielany losowo". Nowy kalendarz wypłat ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że termin płatności realizowany przez ZUS nie jest identyczny dla wszystkich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przydziela go automatycznie, w sposób losowy.

"Będzie on obowiązywał przez cały okres, na który ZUS przyznał świadczenie wychowawcze. Terminy wypłaty świadczenia są następujące: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. Gdy termin wypada na dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS przekaże środki dzień wcześniej" - czytamy w komunikacie ZUS-u. 

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Zniżki i ulgi dla seniorów w Polsce 2022. Na czym może zaoszczędzić emeryt?

Nie złożyłeś wniosku o 500 Plus? Możesz stracić pieniądze

Wnioski o świadczenie w ramach programu 500 Plus ZUS przyjmuje od 1 lutego. Chodzi o okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Złożone do tej pory wnioski o 500 Plus na ten nowy okres dotyczą 6,5 mln dzieci. 

Jak informuje ZUS, wnioski o świadczenie wychowawcze można złożyć tylko elektronicznie. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Natomiast rodzice, którzy mają PESEL mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank.

Termin ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłaty zależy od daty złożenia wniosku. ZUS wypłaca 500 Plus wyłącznie w formie bezgotówkowej, czyli przelewem na podany we wniosku numer rachunku bankowego.

Więcej o: