ZUS nie przesłał 500 Plus? Sprawdź, jaki termin ci przyznano [PORADNIK]

1 czerwca rozpoczęła się wypłata świadczenia 500 Plus w ramach nowego okresu rozliczeniowego, który potrwa do końca maja 2023. ZUS każdemu świadczeniobiorcy przydzielić może inny, losowy termin wypłaty. A ten można sprawdzić samodzielnie.

Wypłatą świadczenia 500 Plus zajmuje się ZUS. Z początkiem czerwca rozpoczął się kolejny okres rozliczeniowy, co sprawia, że pieniądze mogą przychodzić w innym terminie niż dotychczas. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia bowiem w komunikacie, że termin wysyłki pieniędzy przydzielany jest losowo. 

Kiedy pieniądze z 500 Plus? Można to sprawdzić samemu

Raz ustalona data obowiązywać będzie przez cały okres wypłaty świadczenia - do końca 2023 roku. ZUS może przydzielić nam wypłatę wypadającą na 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 lub 22 dzień miesiąca. Jeśli jednak płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przelane dzień wcześniej.

To, jaką datę wyznaczył nam ZUS, możemy sprawdzić samodzielnie logując się do PUE ZUS. W jaki sposób to zrobić? Pierwszy krok to wejście na stronę ZUS.pl. Następnie musimy kliknąć pomarańczowy przycisk "Zaloguj do PUE". Zalogować możemy się przez Profil Zaufany - ten sam, którym posługiwaliśmy się np. sprawdzając termin szczepienia przeciwko COVID-19. 

500 Plus krok po kroku. Tak poznasz datę wypłaty świadczenia

Po zalogowaniu musimy upewnić się, że jesteśmy w zakładce "świadczeniobiorca" - widoczna jest u góry ekranu. W kolejnym kroku musimy wybrać świadczenie "500 Plus" z listy po lewej stronie

embed

W kolejnym kroku musimy kliknąć napis "Szczegóły Twoich wniosków". Wtedy na środku ekranu zobaczymy ich wykaz. Kolejny krok to kliknięcie w konkretny wniosek - nawet jeśli, tak jak na poniższym zrzucie ekranowym, widoczny jest tylko jeden. To umożliwi nam kliknięcie przycisku "Szczegóły" u dołu ekranu. 

500 plus - zdjęcie ilustracyjne500 Plus. Jest nowy kalendarz wypłat. ZUS: "Termin przydzielany losowo"

embed

Kolejny krok składa się z dwóch kliknięć. Najpierw musimy wskazać wniosek, którego termin wypłaty chcemy poznać. Co istotne musi on mieć status "prawo do świadczenia". W kolejnym kroku klikamy w napis "wypłaty" u dołu ekranu.

embed

Data wypłaty świadczenia 500 Plus widoczna będzie w kolejnym oknie. W poniższym przypadku jest to 16 czerwca. Oznacza to, że kolejne wypłaty realizowane będą 16 dnia każdego miesiąca. W czerwcu wypłata nastąpi jednak dzień wcześniej z uwagi na święto. Brak terminu wypłaty może oznaczać, że ZUS jeszcze go nam nie przydzielił. 

embed

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: