Warszawa. Willa podzielona na 13 mikromieszkań. Najmniejsze ma 9 mkw. "Do wykończenia przez klienta"

Na warszawskim Targówku powstał dom jednorodzinny, który podzielono na mniejsze lokale. Wśród nich jest mikromieszkanie o powierzchni prawie 9 mkw. w cenie 130 tys. zł - to ponad 14 tys. zł za metr kwadratowy.

Willa znajduje się przy ul. Jórskiego na Targówku. "Mieszkania na wzór japońskich mikromieszkań dla tych, którzy potrzebują własnej przestrzeni, ale w minimalnym wydaniu" - czytamy w ogłoszeniu, który zamieszczono w serwisie Gratka. Stwierdzono w nim, że dom ma "duży potencjał inwestorski", gdyż poszczególne niezależne lokale można zaadaptować pod wynajem.

Nieruchomości. Mieszkanie 9 mkw za 130 tys. zł. Budynek wciśnięty między domami jednorodzinnymi

Dom jednorodzinny został podzielony na 13 niezależnych mikromieszkań. Wśród nich jest lokal o powierzchni 8,9 mkw, który kosztuje 130 tys. zł, czyli ponad 14 tys. zł za mkw. - wyjaśniła pośredniczka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Niewielkie mieszkanie składa się z pomieszczenia o powierzchni 6,2 mkw. i łazienki o powierzchni 2,7 mkw.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak mówiła pośredniczka w rozmowie z "GW", wnętrza lokali są w stanie surowym, "do wykończenia przez klienta". Sam budynek jest wąski i został "wciśnięty" pomiędzy dwa inne domy jednorodzinne. Rejon jest objęty planem zagospodarowania Zacisza-Elsnerowa, uchwalonym w 2006 r. Teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną niską, zawierającą nie więcej niż 4 lokale mieszkalne.

Nieruchomości (zdjęcie ilustracyjne) Koszalin. 2,5 m2 z antresolą. Jan Śpiewak: Oto polska deweloperka. Inwestor odpowiada

Mieszkania nie mogą mieć mniej niż 25 mkw. Takie przepisy, ale można je obejść

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 18 kwietnia 2018 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mieszkania powinny mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 mkw.

Zdjęcie ilustracyjne Toaleta w kuchni, pokój na balkonie. Pytamy prawniczkę, czy patodeweloperka jest legalna [ZDJĘCIA]

Powyższe rozporządzenie nie dotyczy jednak mieszkań z rynku wtórnego. Natomiast na rynku pierwotnym, deweloperzy obchodzą przepisy, oferując mikromieszkania jako lokale usługowe.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czym jest ESG? Jesteśmy coraz bardziej świadomymi ekologicznie konsumentami
Więcej o: