Poznali sieć powiązań Putina - kontroluje majątek wart 4,5 mld dol. Pałace, jachty, winnice

Oficjalnie Władimir Putin ma niewiele - dwa stare samochody i niewielkie mieszkanie. Wyciek maili, do którego doszło we wrześniu zeszłego roku, sugeruje jednak, że rosyjski przywódca może posiadać znacznie więcej.

Władimir Putin poprzez skomplikowaną siatkę powiązań kontroluje całkiem pokaźny majątek. Pałace, jachty, winnice i inne dobra oficjalnie są własnością powiązanych z Kremlem oligarchów. Dziennikarze "The Guardian" rozpracowali jednak nieformalne powiązania z rosyjskim przywódcą. Majątek Putina ma być zarządzany przez podmioty związane ze spółką LLCInvest. Oficjalnie zarządzają nimi dwie fundacje non-profit, ale siatka powiązań jest większa i liczy łącznie 86 organizacji. 

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Władimir Putin z ukrytym majątkiem. Nieoficjalnie ma pałac wart miliard

Jak szacuje dziennik, ukryty majątek prezydenta może być wart nawet 4,5 mld dol. Oparł się na wycieku maili, do którego doszło we wrześniu ubiegłego roku. Wynika z nich, że osoby zaangażowane w zarządzanie majątkiem, który de facto należy do Władimira Putina, na bieżąco omawiają wszelkie problemy finansowe i organizacyjne. 

Oskarżenia wobec Władimira Putina o budowanie prywatnej potęgi finansowej pojawiają się od dwóch dekad. Pojawiają się też świadkowie, jak Siergiej Kolesnikow. "Nawrócony" oligarcha ujawnił, że już kiedy Władimir Putin był premierem, stworzył swego rodzaju fundusz inwestycyjny, z którego finansowane były zakupy różnych dóbr. 

Prezydent Rosji Władimir Putin na posiedzeniu Rady Państwa na Kremlu w Moskwie, Rosja, 25 maja 2022 r.Putin: "Zachód chce nas odciąć. To nierealne". Wytknął wysoką inflację

Dane ujawnione przez "The Guardian" kontrastują z oficjalnymi danymi Kremla. Wedle nich aktywa Władimira Putina są niezwykle skromne - rosyjski samochód ma m.in. dwa samochody z czasów sowieckich, przyczepę, garaż i niewielkie mieszkanie w Petersburgu. 

OCCRP i Meduza, dwie organizacja badające majątkowe powiązanie rosyjskiego Putina, mają dowody, że majątek Putina może być znacząco wyższy. Skłąda się na niego m.in. wart miliard dolarów pałac, który - jak twierdził przebywający w obozie pracy Aleksiej Nawalny, rosyjski dysydent - zbudowany został nad Morzem Czarnym. 

Putin ma też posiadać ośrodek narciarski w obwodzie leningradzkim, willę w okolicach Petersburga, chatkę rybacką oraz winnice. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: