Skandal w Niemczech. "Bild": Rzecznik Nord Stream 2 był szpiegiem Stasi. Tam poznał przyjaciela Putina

Steffen Ebert, wieloletni menadżer do spraw komunikacji w Nord Stream 2, był informatorem NRD-owskiej komunistycznej służby Stasi i przez wiele lat przekazywał poufne informacje - ustalił "Bild". Był także powiązany z premierką Meklemburgii-Pomorza Przedniego, która broniła współpracy Niemiec z Rosją. Ebert tłumaczy, że "stał się niewinną ofiarą indoktrynacji systemu".

Niemiecka gazeta "Bild" dotarła do akt w archiwum dokumentów Stasi - tajnej komunistycznej służby NRD. Jak podaje dziennik, z akt 57-letniego Steffena Eberta wynika, że własnoręcznie podpisał 22 sierpnia 1984 roku deklarację o zobowiązaniu do współpracy ze Stasi "na zasadzie dobrowolności" i działał pod pseudonimem "Stier". Wówczas poznał m.in. Matthiasa Warniga, nazywanego "prawą ręką Putina z Niemiec" - również byłego agenta Stasi, który założył potem w Petersburgu filię Dresdner Banku i stał na czele spółki Nord Stream AG. Media wielokrotnie opisywały już związki Warniga z Władimirem Putinem (temat ich przyjaźni nagłośnił też m.in. Aleksiej Nawalny w swoim dokumencie o powiązaniach korupcyjnych) - to on był prawnym opiekunem córek rosyjskiego przywódcy, które wychowywały się w Niemczech (przeniosły się tam z Petersburga w latach 90.).

W 1987 r. Steffen Ebert odmówił dalszej współpracy, powołując się na "kwestię sumienia" - podaje "Bild".

Niemcy. Rzecznik Nord Stream 2 pracował dla Stasi

Z ujawnionej korespondencji wewnętrznej wynika, że Steffen Ebert jest uważany za głównego łącznika pomiędzy projektem Nord Stream 2 a premierką Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuelą Schwesig i władzami landu - podaje "Bild", którego cytuje gazeta "Nordkurier". 

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ebert przyznał w rozmowie z "Bildem", że dziś żałuje współpracy ze Stasi, której przekazywał poufne informacje. Wieloletni menadżer do spraw komunikacji w Nord Stream 2 tłumaczy, że był "ofiarą indoktrynacji". - Podobnie jak wielu ludzi w NRD, stałem się niewinną ofiarą indoktrynacji systemu. Oczekuję, że kontekst tamtych czasów zostanie wzięty pod uwagę - powiedział Ebert.

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas pierwszej sesji plenarnej niemieckiego parlamentu Bundestagu po wyborach, Berlin, 26.10.2021 r.Merkel broni decyzji ws. Nord Stream 2. "Nie dopatrzyłam się przeszkód"

"Rzecznik rosyjskiego Nord Stream 2 Steffen Ebert okazał się być w przeszłości pracownikiem bezpieki enerdowskiej Stasi. To idealny życiorys do nadzoru rury Putina, który też pracował w NRD w tej samej branży. Imperium dziadów żyje z takiego uwikłania elit na Zachodzie" - skomentował doniesienia "Bilda" Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki.

Steffen Ebert, Manuela Schwesig i powiązania z Rosją

Manuela Schwesig od 2017 r. jest premierką landu Meklemburgia-Pomorze Przednie, jest z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), z której wywodzi się też obecny kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W kwietniu 2022 r. brytyjski "The Times" pisał o jej powiązaniach z Rosją.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz.Niemcy. Olaf Scholz popiera działania Angeli Merkel? Nie wszystkie. Mówi o "błędzie niemieckiej polityki"

Schwesig "zmówiła się" z Gazpromem, rosyjskim przedsiębiorstwem energetycznym, w celu promowania gazociągu Nord Stream 2 i szukała sposobów na uniknięcie amerykańskich sankcji - czytamy. Gazeta, powołując się na dokumenty i setki e-mailów, pisała, że Schwesig tak blisko współpracowała z Nord Stream 2 AG, firmą stojącą za projektem gazociągu, że zasugerowano korektę jej publicznych oświadczeń, a firma poprosiła o podsłuchiwanie "nieoficjalnych" briefingów dla dziennikarzy. Premierka niemieckiego landu miała również utworzyć i wykorzystywać fundację ekologiczną do lobbowania za gazociągiem Nord Stream 2.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jaka będzie przyszłość Nord Stream 2?
Więcej o: