Skandal w Niemczech. "Bild": Rzecznik Nord Stream 2 był szpiegiem Stasi. Tam poznał przyjaciela Putina

Steffen Ebert, wieloletni menadżer do spraw komunikacji w Nord Stream 2, był informatorem NRD-owskiej komunistycznej służby Stasi i przez wiele lat przekazywał poufne informacje - ustalił "Bild". Był także powiązany z premierką Meklemburgii-Pomorza Przedniego, która broniła współpracy Niemiec z Rosją. Ebert tłumaczy, że "stał się niewinną ofiarą indoktrynacji systemu".

Niemiecka gazeta "Bild" dotarła do akt w archiwum dokumentów Stasi - tajnej komunistycznej służby NRD. Jak podaje dziennik, z akt 57-letniego Steffena Eberta wynika, że własnoręcznie podpisał 22 sierpnia 1984 roku deklarację o zobowiązaniu do współpracy ze Stasi "na zasadzie dobrowolności" i działał pod pseudonimem "Stier". Wówczas poznał m.in. Matthiasa Warniga, nazywanego "prawą ręką Putina z Niemiec" - również byłego agenta Stasi, który założył potem w Petersburgu filię Dresdner Banku i stał na czele spółki Nord Stream AG. Media wielokrotnie opisywały już związki Warniga z Władimirem Putinem (temat ich przyjaźni nagłośnił też m.in. Aleksiej Nawalny w swoim dokumencie o powiązaniach korupcyjnych) - to on był prawnym opiekunem córek rosyjskiego przywódcy, które wychowywały się w Niemczech (przeniosły się tam z Petersburga w latach 90.).

W 1987 r. Steffen Ebert odmówił dalszej współpracy, powołując się na "kwestię sumienia" - podaje "Bild".

Niemcy. Rzecznik Nord Stream 2 pracował dla Stasi

Z ujawnionej korespondencji wewnętrznej wynika, że Steffen Ebert jest uważany za głównego łącznika pomiędzy projektem Nord Stream 2 a premierką Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuelą Schwesig i władzami landu - podaje "Bild", którego cytuje gazeta "Nordkurier". 

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ebert przyznał w rozmowie z "Bildem", że dziś żałuje współpracy ze Stasi, której przekazywał poufne informacje. Wieloletni menadżer do spraw komunikacji w Nord Stream 2 tłumaczy, że był "ofiarą indoktrynacji". - Podobnie jak wielu ludzi w NRD, stałem się niewinną ofiarą indoktrynacji systemu. Oczekuję, że kontekst tamtych czasów zostanie wzięty pod uwagę - powiedział Ebert.

"Rzecznik rosyjskiego Nord Stream 2 Steffen Ebert okazał się być w przeszłości pracownikiem bezpieki enerdowskiej Stasi. To idealny życiorys do nadzoru rury Putina, który też pracował w NRD w tej samej branży. Imperium dziadów żyje z takiego uwikłania elit na Zachodzie" - skomentował doniesienia "Bilda" Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki.

Steffen Ebert, Manuela Schwesig i powiązania z Rosją

Manuela Schwesig od 2017 r. jest premierką landu Meklemburgia-Pomorze Przednie, jest z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), z której wywodzi się też obecny kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W kwietniu 2022 r. brytyjski "The Times" pisał o jej powiązaniach z Rosją.

Schwesig "zmówiła się" z Gazpromem, rosyjskim przedsiębiorstwem energetycznym, w celu promowania gazociągu Nord Stream 2 i szukała sposobów na uniknięcie amerykańskich sankcji - czytamy. Gazeta, powołując się na dokumenty i setki e-mailów, pisała, że Schwesig tak blisko współpracowała z Nord Stream 2 AG, firmą stojącą za projektem gazociągu, że zasugerowano korektę jej publicznych oświadczeń, a firma poprosiła o podsłuchiwanie "nieoficjalnych" briefingów dla dziennikarzy. Premierka niemieckiego landu miała również utworzyć i wykorzystywać fundację ekologiczną do lobbowania za gazociągiem Nord Stream 2.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jaka będzie przyszłość Nord Stream 2?
Więcej o: