No to po herbacie. Pakistański minister chce polityki "zaciskania torebki". "Apeluję, pijcie jej mniej"

Pakistan mierzy się z kryzysem gospodarczym. Waluta traci wartość, a rezerwy w walutach obcych się kurczą. Minister ds. planowania i rozwoju, Ahsan Iqbal, wezwał więc obywateli, by ci pili mniej herbaty, co miałoby pomóc gospodarce.
Zobacz wideo Ulewne deszcze powodują gwałtowne powodzie w Pakistanie. Dziesiątki ofiar, tysiące ludzi bez środków do życia

Pakistan jak cały świat mierzy się z inflacją. W maju wzrost cen sięgnął 13,8 proc. Nie dość, że pakistańska rupia traci na wartości, to w związku z tym maleją jeszcze rezerwy walutowe kraju. Rząd wpadł na nietypowy pomysł ratowania gospodarki. 

Pakistan chce by obywatele ograniczyli spożycie herbaty

Minister ds. planowania i rozwoju, Ahsan Iqbal zaapelował do Pakistańczyków, by pili mniej herbaty - podaje "The Washington Post".

Zwracam się do ludzi, by zmniejszyli ilość wypijanej herbaty o filiżankę lub dwie dziennie. Apeluje o to, ponieważ musimy pożyczać pieniądze również na herbatę, którą importujemy

- powiedział Iqbal. Portal "Dawn" opisał tę sytuację używając zgrabnej gry słów "austeri-tea", co na Polski można luźno przetłumaczyć jako "polityka zaciskania torebki od herbaty", ponieważ austerity to polityka oszczędności, zwana po polsku zaciskaniem pasa. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Herbata narodowy napój Pakistanu i pozostałość po czasach kolonializmu, gdy kraj okupowała Wielka Brytania. Pakistańczycy spożywają ją w olbrzymich ilościach. Ten liczący 210 mln obywateli kraj jest największym importerem herbaty na świecie. Jak wynika z przytoczonych przez niego danych, na sprowadzanie suszu do parzenia Pakistan wydaje rokrocznie 600 mln dolarów. 

Pakistan już wcześniej zaczął walkę z inflacją. W maju kraj zakazał importu nieistotnych dóbr luksusowych. 

Pakistańczycy niezadowoleni z apelu ministra

Apel członka rządu nie spodobał się Pakistańczykom. Farmaceutka Farman Ullah Jan powiedziała "The Washington Post", że ta propozycja to żart, a picie herbaty jest częścią ich kultury. Handlowiec Mujeeb Ur Rahman z kolei zasugerował, że rząd powinien obciąć swoje wydatki i zaproponować inne rozwiązania problemu. - Ludzie wyśmiewają tak głupkowate pomysły - dodaje. W sieci pojawiły się też komentarze, które atakują ministra, inni z kolei wzywają go, by ustąpił. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: