Kaczyński wykrył "układ deweloperski". Jest odpowiedź. "Cała odpowiedzialność spadła na deweloperów"

- Nie udało nam się złamać układu deweloperskiego, stworzonego na początku lat 90. Zapewnił on pewnym bardzo niewielkim grupom ogromne zyski - grzmiał w Inowrocławiu prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Raczej czujemy się jednym z najważniejszych sektorów gospodarki - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Zuzanna Wiak z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Układ deweloperski, który został stworzony na początku lat 90., zapewnił pewnym bardzo niewielkim grupom ogromne zyski. Uczciwie mówię: nie udało nam się tego układu złamać

- mówił w Inowrocławiu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednak że "układ deweloperski" w końcu musi zostać złamany, a sięga on także środowisk PiS. 

Jarosław Kaczyński w Inowrocławiu grzmiał o "układzie deweloperskim"

Kaczyński ubolewał też, że w Polsce buduje się za mało mieszkań. Wprawdzie według danych GUS w 2021 r. liczba oddanych do użytkowania mieszkań oraz rozpoczętych budów była najwyższa po transformacji, to statystyki wciąż są nieco gorsze niż pod koniec rządów Edwarda Gierka. - To jest wstyd - grzmiał prezes PiS. 

Jeśli by powstały mechanizmy budowania dużej liczby tanich mieszkań, to ceny również tamtych musiałyby spaść. Złoty interes by się skończył

- mówił Kaczyński o "układzie deweloperskim".

Zobacz wideo Najlepszy banknot kolekcjonerski 2021 roku – „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem"
  • Więcej o budowie mieszkań w Polsce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Deweloperzy: czujemy się ważnym sektorem

O to, czy deweloperzy czują się częścią "układu", zapytaliśmy Polski Związek Firm Deweloperskich. 

Raczej czujemy się jednym z najważniejszych sektorów gospodarki

- mówi w rozmowie z Gazeta.pl Zuzanna Wiak, public relations manager PZFD.

Nadchodzi spowolnienie, deweloperzy będą budować mniej

Z danych GUS wynika, że w maju deweloperzy rozpoczęli o około jedną czwartą mniej budów niż rok temu. Widać spadający popyt na mieszkania. Wskutek podwyżek stóp procentowych, większej ostrożności banków i przykręcenia przez KNF reguły oceny zdolności kredytowej, popyt na kredyty mieszkaniowe drastycznie spadł - w maju był o połowę niższy niż rok temu. 

Obecnie przeciętny Kowalski ma całkowicie zablokowaną możliwość wzięcia kredytu mieszkaniowego i nie wynika to ze złej woli deweloperów, którzy nie chcą budować albo windują ceny

- mówi Zuzanna Wiak z PZFD. Zwraca uwagę także na niską podaż gruntów. Jako przyczynę wskazuje m.in. fakt, że grunty zamrożone pod program Mieszkanie Plus są obecnie nie do wykorzystania.

Mało się w Mieszkaniu Plus udało. Cała odpowiedzialność za budowanie mieszkań w Polsce spadła na deweloperów, którzy robią wszystko, co w ich mocy, by dostarczać konsumentom jak najlepszy produkt

- dodaje Wiak. 

Kaczyński: w programie Mieszkanie Plus nie wszystko wyszło 

Kaczyński już kolejny raz właśnie m.in. w działaniach deweloperów widzi przyczyny niedoboru mieszkań w przystępnych dla większej liczby mieszkańców cenach. Podczas konwencji programowej PiS 4 czerwca szef partii mówił, że "jeśli chodzi o politykę mieszkaniową, nie wszystko wyszło".

Z Mieszkania Plus tylko 18 tysięcy wybudowano, a 24 tysiące wciąż są w budowie. Powinno być tego dużo, dużo więcej  

- mówił Kaczyński wyrażając nadzieję na wybudowanie w kolejnych latach 350-500 tysięcy mieszkań.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: