700 plus. Jarosław Kaczyński: To proinflacyjne. Nie będziemy spełniać życzeń opozycji

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie ewentualnej waloryzacji świadczenia 500 plus w związku z rosnącą inflacją. Dziś świadczenie o wartości 500 zł na dziecko nie jest warte nawet 400 zł. Mimo to rządzący, sądząc po słowach szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, raczej nie planują podnosić jego wysokości.

13,9 proc. - tyle w maju br. w ujęciu rok do roku wyniosła inflacja w Polsce według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Jak wyliczyliśmy w Next.gazeta.pl, że biorąc pod uwagę wyższe ceny, aby za 500 plus można było kupić tyle samo, co w kwietniu 2016 r., świadczenie powinno wynosić 652 zł. Dziś 500 plus to tak naprawdę zaledwie 383 plus. Z tego powodu zaczęły pojawiać się opinie, że PiS w ramach startującej kampanii obieca waloryzację świadczenia, ale głosy z wewnątrz rządu raczej temu przeczą.  

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

500 plus nie zostanie podniesione? Kaczyński: Posunięcie proinflacyjne

- 700 plus to właśnie posunięcie proinflacyjne. Nie sądzę, żeby było. Ale to nie oznacza, że my zaniechamy pomocy dla rodzin - powiedział w rozmowie z TVP3 Bydgoszcz prezes PiS Jarosław Kaczyński.  

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Lider Prawa i Sprawiedliwości podkreślał też, że nie zamierza "spełniać życzeń opozycji", a "bronić kieszeni Polaków". Takim życzeniem miałaby być np. właśnie wspomniana waloryzacja. Kaczyński zapewniał, że priorytetem jest "zduszenie inflacji". Rząd PiS ma robić to "bardzo łagodnymi środkami" i stara się postępować "najprzyjaźniej i najostrożniej dla społeczeństwa". 

- W tej chwili na Zachodzie jest przynajmniej około 7 proc. różnicy, czasami więcej, między wzrostem dochodów ludności a inflacją. To znaczy, że dochody ludności ciągle spadają. U nas tak nie jest. U nas wzrost dochodów jest mniej więcej na tym samym poziomie, nawet troszkę wyższym, niż inflacja - mówił Jarosław Kaczyński, cytowany przez TVP. 

Wcześniej o ewentualnym 700 plus wypowiadał się też wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Także jego zdaniem nie ma w rządzie planów podniesienia wysokości świadczenia z programu Rodzina 500+. - W rządzie nie ma w tej chwili dyskusji na ten temat - stwierdził. Podobne wypowiadała się  ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska. 

Więcej o: