Szwecja zamierza przekazać Czechom myśliwce Gripen. Ci planują kupić jeszcze więcej maszyn

Szwecja zaproponuje Czechom bezpłatne przejęcie dzierżawionych obecnie przez czeskie lotnictwo myśliwców Gripen. Samoloty te miałyby zostać zmodernizowane. Czesi chcą kupić jeszcze więcej maszyn - myślą o amerykańskich F-35.

Od 2004 roku Czesi dzierżawią od Szwedów 12 jednomiejscowych i dwa dwumiejscowe myśliwce Gripen. Kontrakt wygaśnie w 2027 roku i może być przedłużony o dwa lata.

Zobacz wideo Bayraktar to przyjaciel ukraińskich żołnierzy. Użycie dronów w wojnie budzi jednak etyczne wątpliwości

Czechy otrzymają bezpłatnie myśliwce od Szwedów

O planach bezpłatnego przekazania wspomnianych myśliwców poinformował ambasador Szwecji w Czechach Fredrik Jorgensen. Oprócz propozycji przejęcia wykorzystywanych dotąd myśliwców Czechy mają otrzymać ofertę zakupu kolejnych Gripenów w najnowocześniejszej wersji "E".

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Czeska minister obrony Jana Czernochova zapowiadała, że nie zamierza zwlekać z decyzjami dotyczącymi dalszych losów czeskiego lotnictwa wojskowego. Resort rozważa zakup amerykańskich maszyn piątej generacji F-35 Lightning. Liczba myśliwców będących do dyspozycji czeskiej armii miałaby się zwiększyć z obecnych 14 do 24 sztuk.

Szwecja i Finlandia zaproszone do NATO

Przywódcy państw NATO podczas szczytu w Madrycie zaprosili Szwecję i Finlandię do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Było to możliwe, bo we wtorek Turcja wycofała swój sprzeciw wobec rozszerzania NATO. W zamian otrzymała deklaracje dotyczące zniesienia embarga na dostawy broni i ściślejszej współpracy w walce z terroryzmem.

Kolejny etap to podpisanie protokołów akcesyjnych obu państw do Sojuszu, a potem ich ratyfikacja.

Po podpisaniu protokołów akcesyjnych Finlandia i Szwecja będą mogły uczestniczyć w naradach NATO-wskich jako obserwatorzy, choć bez prawa głosu. Równolegle będzie się toczyć ratyfikacja protokołów akcesyjnych w państwach członkowskich. Zwykle trwa ona około roku, ale dyplomaci w kwaterze głównej mówią, że procedura i tu będzie przyspieszona i szybko może dojść do rozszerzenia Sojuszu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: