Rosja. Przemysł z problemami. Spektakularny spadek w produkcji aut. Ale bezrobocie i tak spada

Rosja zanotowała spadek w produkcji przemysłowej. W niektórych gałęziach wyjątkowo spekatakularny - w maju z fabryk wyjechało 97 proc. mniej samochodów niż rok temu. Mimo tego bezrobocie w kraju spadło do rekordowo niskiego poziomu.

Rosyjska gospodarka pogrąża się w recesji. Inflacja jest najwyższa od 10 lat, a parę dni temu Rosja stała się niewypłacalna po tym, jak nie zdołała spłacić euroobligacji. Rosstat, rosyjski urząd statystyczny, podał dane ekonomiczne za maj. 

Zobacz wideo Jak mogą wyglądać dalsze działania Rosjan? Pytamy eksperta

Przemysł w Rosji z problemami. Spektakularny spadek w produkcji aut

Produkcja przemysłowa spadła o 1,7 proc. względem ubiegłego roku - podaje Reuters za Rosstat. Część sektorów zaliczyła jednak naprawdę olbrzymie spadki. Należy do nich m.in. produkcja aut, która jest niższa o 96,7 proc. względem ubiegłego roku.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Minister gospodarki Maksym Reszetnikow przekazał, że popyt w kraju był niski. Sprzedaż detaliczna spadła w maju o 10,1 proc. W kwietniu było to jeszcze 9,8 proc. To znacznie więcej niż prognozy analityków, które kształtowały się na poziomie 5,5 proc. Spadek popytu to następstwo malejących wynagrodzeń. Po skorygowaniu pensji o inflację, wypłaty Rosjan w kwietniu były niższe o 7,2 proc. względem ubiegłego roku. 

Oficjalnie rosyjskie prognozy mówią o spadku PKB o 7,8 proc. w 2022 roku, choć wcześniej szacowano, że będzie to ponad 12 proc. Lobbyści z Institute of International Finance w opublikowanym na początku czerwca raporcie prognozowali jednak spadek o 15 proc. w tym i 3 proc. w następnym roku. To byłby największy spadek od połowy lat 90., po upadku Związku Radzieckiego. 

Bezrobocie w Rosji spada

Mimo złych danych gospodarczych bezrobocie w Rosji jest najniższe od 1992 roku, odkąd Rosstat zaczął gromadzić takie dane. W maju wskaźnik bezrobocia spadł o 1 pp., do 3,9 proc. 

Dane te są zaskoczeniem dla analityków, bo Rosję opuściły setki firm. Eksperci Reutersa szacowali, że bezrobocie w maju wyniesie 4,5 proc. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: