Zmiany podatkowe od 1 lipca. Ministerstwo Finansów zapowiada kalkulator do przeliczania wynagrodzeń

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział, że od piątku 1 lipca w życie wchodzi pierwsza część zmian podatkowych, które mają być korektą Polskiego Ładu. Przy użyciu specjalnego kalkulatora będzie można wyliczyć wpływ zmian na wynagrodzenie. Ponadto zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z dniem 1 lipca wchodzi w życie część zmian w ramach programu "Niskie Podatki". Kolejne zostaną wprowadzone dopiero w nowym roku. "Rozłożenie reformy Niskie Podatki na dwa etapy to efekt dialogu z księgowymi i dostawcami oprogramowania kadrowo-płacowego podczas konsultacji społecznych. Potrzebują oni więcej czasu na praktyczne zaimplementowanie zmian i wdrożenia odpowiednich narzędzi" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w opublikowanym 28 czerwca wpisie na Twitterze.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Zmiany podatkowe. Kalkulator, który obliczy wpływ zmian

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział w czwartek 30 czerwca na konferencji prasowej, że od 1 lipca będzie działał kalkulator, który pozwoli obliczyć wpływ zmian podatkowych na wynagrodzenia w przypadku osób uzyskujących dochody z umów o pracę i umów zleceń. 

Następnie od 8 lipca resort umożliwi obliczanie z użyciem kalkulatorów wpływu zmian na osoby, w których przypadkach występują zbiegi umów o pracę i umów zleceń. Od 15 lipca swoje przychody po zmianach będą mogli wyliczyć emeryci oraz osoby, które pobierają emeryturę i jednocześnie pracują. Od 22 lipca kalkulator obejmie osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem, a od 5 sierpnia - prowadzących działalność gospodarczą - przytacza materiały zaprezentowane na konferencji RMF FM.

Premier Mateusz Morawiecki i Artur Soboń (zdjęcie ilustracyjne/archiwalne) Zaskakująca szczerość: "Rząd spodziewa się hamowania w gospodarce"

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 

Ponadto, jak czytamy na stronie rządowej, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wchodzi w życie od 01.07.2022 roku, potocznie nazywana "Niskimi Podatkami" zakłada m.in.

  • obniżenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc.;
  • pozostawienie podniesionej od 01.01.2022 roku wyższej kwoty wolnej (30 tys. zł);
  • pozostawienie wyższego progu dochodowego (120 tys. zł), po przekroczeniu którego płaci się 32-proc. PIT.

Artur Soboń - wiceminister finansów Zmiany w Polskim Ładzie od lipca. Soboń: koniec chaosu podatkowego

Gdyby nie zmiany, "wiele milionów podatników musiałoby dopłacać"

- Znakomita większość podatników zmiany w podatkach odczuje pozytywnie już od lipca, a pozostali - przy zeznaniu rocznym. Gdybyśmy tych zmian nie przeprowadzili, to mielibyśmy sytuację, w której wiele milionów podatników musiałoby dopłacać w zeznaniu rocznym - stwierdził wiceminister finansów Artur Soboń. - O ile zwykle podatników dopłacających przy zeznaniu rocznym było ok. 2 mln, to po zmianach podatkowych będzie to liczba znacznie mniejsza, bo będzie to przekraczało niewiele ponad 1 mln podatników - dodał. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: