Prawo jazdy. Fala protestów egzaminatorów. Część egzaminów odwołana

"Dziennik Bałtycki" informuje o utrudnieniach w egzaminach na prawo jazdy w Trójmieście. W Gdańsku i Gdyni zostały one częściowo odwołane. Powodem są braki kadrowe - do pracy nie przyszła w poniedziałek większość egzaminatorów. Z utrudnieniami liczyć się trzeba także we wtorek. I to nie tylko w Trójmieście.

Dyrektor Pomorskiego Ośrodku Ruchu Drogowego Roman Nowak powiedział w poniedziałek Informacyjnej Agencji Radiowej, że powodem absencji egzaminatorów są zwolnienia lekarskie. Dodał, że w Gdańsku na pierwszej zmianie egzaminy praktyczne zgodnie z planem odbyły się tylko w kategorii C i T. Pozostałe zostały odwołane. Po południu odbywały się tylko egzaminy teoretyczne.

Zobacz wideo Czy temat utraty przez Tuska prawa jazdy jest już zamknięty? Neumann: Tak

W oddziale Gdynia odwołaliśmy wszystkie egzaminy z pierwszej zmiany, czyli od 6:00 do 14:00. Natomiast od 14:00 do 22:00 Gdynia funkcjonuje normalnie, czyli wszyscy, którzy mają zaplanowany egzamin na dzisiaj między 14:00 a 22:00, do tego egzaminu przystąpią, gdyż stawiła się kadra, która te egzaminy przeprowadzi - mówił w poniedziałek Roman Nowak.

Szef PORD poinformował, że utrudnienia w egzaminach będą także we wtorek. Wyjaśnił, iż w Gdańsku, na pierwszej zmianie będzie dwóch egzaminatorów, którzy będą przeprowadzać egzaminy praktyczne. Będą też prowadzone egzaminy teoretyczne. W Gdyni na pierwszej zmianie będą tylko egzaminy teoretyczne, natomiast od 14:00 do 22:00 wszystkie zaplanowane egzaminy w drugiej części dnia.  - Co przyniesie środa, nie wiemy - podkreślił Roman Nowak.

Uiszczona opłata za egzamin, który się nie odbył, nie przepada - będzie można w jej ramach ustalić kolejny termin. 

Piotr Kraśko, 2019Piotr Kraśko z aktem oskarżenia. Może mu grozić do dwóch lat więzienia

Prawo jazdy. Protesty w WORD-ach

Utrudnienia w egzaminach na prawo jazdy są także w innych ośrodkach. W pracy nie stawili się egzaminatorzy kandydatów na kierowców z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie, Krośnie, Białymstoku i Bielsku Podlaskim. RMF podaje, że akcja może potrwać cały tydzień. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Dyrektor WORD w Rzeszowie Janusz Stachowicz powiedział, że do pracy nie przyszła dziś połowa kadry egzaminacyjnej tego ośrodka. W związku z tym odwołał ono połowę egzaminów praktycznych. Szef rzeszowskiego WORD wyjaśnił, że 50 procent kadry wzięło zwolnienia lekarskie lub urlop na żądanie na dziś. - Z tego powodu musieliśmy połowę egzaminów praktycznych odwołać dniu dzisiejszym. Tak samo sytuacja przedstawia się w dniu jutrzejszym. Egzaminy teoretyczne odbywają się oczywiście bez problemu, natomiast część praktyczna - muszę przeprosić osoby zdające - niestety, te egzaminy nie odbędą się - powiedział Janusz Stachowicz. Dodał, że część egzaminatorów ma zwolnienia do końca tygodnia. 

Zdjęcie ilustracyjneMateusz wyszedł z domu i nie wrócił. Skazano dwóch mężczyzn. Ciała nie ma

Akcja protestacyjna egzaminatorów

"Dziennik Bałtycki" pisze, że działania egzaminatorów są formą akcji protestacyjnej. Protestujący sformułowali cztery postulaty. Prócz żądania płacowego - zmiany systemu i poziomu wynagradzania egzaminatorów (według RMF FM, "tabela wynagrodzeń egzaminatorów nie była zmieniana od 14 lat"), domagają się także "pełnej niezależności i obiektywności decyzji egzaminatora dotyczącej wyniku egzaminu" oraz "zmiany systemu egzaminowania w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

Protestujący chcą także "zmiany w systemie koordynacji i komunikacji w ramach wymiany informacji, oceny sytuacji i procedowania zmian w procesie legislacyjnym pomiędzy środowiskiem egzaminatorów a Ministerstwem Infrastruktur".

Śmigłowiec LPR (zdjęcie ilustracyjne)Jastrzębia Góra. 12-latek przechodził spadł z drugiego piętra

Więcej o: