Prawo jazdy. Fala protestów egzaminatorów. Część egzaminów odwołana

"Dziennik Bałtycki" informuje o utrudnieniach w egzaminach na prawo jazdy w Trójmieście. W Gdańsku i Gdyni zostały one częściowo odwołane. Powodem są braki kadrowe - do pracy nie przyszła w poniedziałek większość egzaminatorów. Z utrudnieniami liczyć się trzeba także we wtorek. I to nie tylko w Trójmieście.

Dyrektor Pomorskiego Ośrodku Ruchu Drogowego Roman Nowak powiedział w poniedziałek Informacyjnej Agencji Radiowej, że powodem absencji egzaminatorów są zwolnienia lekarskie. Dodał, że w Gdańsku na pierwszej zmianie egzaminy praktyczne zgodnie z planem odbyły się tylko w kategorii C i T. Pozostałe zostały odwołane. Po południu odbywały się tylko egzaminy teoretyczne.

Zobacz wideo Czy temat utraty przez Tuska prawa jazdy jest już zamknięty? Neumann: Tak

W oddziale Gdynia odwołaliśmy wszystkie egzaminy z pierwszej zmiany, czyli od 6:00 do 14:00. Natomiast od 14:00 do 22:00 Gdynia funkcjonuje normalnie, czyli wszyscy, którzy mają zaplanowany egzamin na dzisiaj między 14:00 a 22:00, do tego egzaminu przystąpią, gdyż stawiła się kadra, która te egzaminy przeprowadzi - mówił w poniedziałek Roman Nowak.

Szef PORD poinformował, że utrudnienia w egzaminach będą także we wtorek. Wyjaśnił, iż w Gdańsku, na pierwszej zmianie będzie dwóch egzaminatorów, którzy będą przeprowadzać egzaminy praktyczne. Będą też prowadzone egzaminy teoretyczne. W Gdyni na pierwszej zmianie będą tylko egzaminy teoretyczne, natomiast od 14:00 do 22:00 wszystkie zaplanowane egzaminy w drugiej części dnia.  - Co przyniesie środa, nie wiemy - podkreślił Roman Nowak.

Uiszczona opłata za egzamin, który się nie odbył, nie przepada - będzie można w jej ramach ustalić kolejny termin. 

Prawo jazdy. Protesty w WORD-ach

Utrudnienia w egzaminach na prawo jazdy są także w innych ośrodkach. W pracy nie stawili się egzaminatorzy kandydatów na kierowców z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie, Krośnie, Białymstoku i Bielsku Podlaskim. RMF podaje, że akcja może potrwać cały tydzień. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Dyrektor WORD w Rzeszowie Janusz Stachowicz powiedział, że do pracy nie przyszła dziś połowa kadry egzaminacyjnej tego ośrodka. W związku z tym odwołał ono połowę egzaminów praktycznych. Szef rzeszowskiego WORD wyjaśnił, że 50 procent kadry wzięło zwolnienia lekarskie lub urlop na żądanie na dziś. - Z tego powodu musieliśmy połowę egzaminów praktycznych odwołać dniu dzisiejszym. Tak samo sytuacja przedstawia się w dniu jutrzejszym. Egzaminy teoretyczne odbywają się oczywiście bez problemu, natomiast część praktyczna - muszę przeprosić osoby zdające - niestety, te egzaminy nie odbędą się - powiedział Janusz Stachowicz. Dodał, że część egzaminatorów ma zwolnienia do końca tygodnia. 

Akcja protestacyjna egzaminatorów

"Dziennik Bałtycki" pisze, że działania egzaminatorów są formą akcji protestacyjnej. Protestujący sformułowali cztery postulaty. Prócz żądania płacowego - zmiany systemu i poziomu wynagradzania egzaminatorów (według RMF FM, "tabela wynagrodzeń egzaminatorów nie była zmieniana od 14 lat"), domagają się także "pełnej niezależności i obiektywności decyzji egzaminatora dotyczącej wyniku egzaminu" oraz "zmiany systemu egzaminowania w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

Protestujący chcą także "zmiany w systemie koordynacji i komunikacji w ramach wymiany informacji, oceny sytuacji i procedowania zmian w procesie legislacyjnym pomiędzy środowiskiem egzaminatorów a Ministerstwem Infrastruktur".

Więcej o: