Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w poniedziałek sankcje, które uderzają w sektor finansowy, handlowy i transportowy. Nowy pakiet restrykcji wszedł w życie we wtorek.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pakiet rozszerza na Białoruś niektóre środki, które zostały podjęte wobec Rosji - czytamy w komunikacie brytyjskiego rządu. Chodzi m.in. o zakaz importu i eksportu towarów o wartości około 60 mln funtów rocznie. Sankcje obejmują przede wszystkim:
Wielka Brytania ograniczyła również dostęp Białorusi do światowej klasy sektora usług finansowych, zakazując większej liczbie białoruskich firm emisji długów i papierów wartościowych w Londynie.
Decyzje o rozszerzeniu sankcji podjęły również Japonia i Kosowo - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. Władze Japonii umieściły na liście sankcyjnej dotyczącej Białorusi Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy, KGB, wojska wewnętrzne, kompanię lotniczą "Transawijaekspart" i szereg przedsiębiorstw przemysłowych. Zostaną zamrożone ich aktywa, a transakcje finansowe z nimi będą zabronione. Na listę trafiło również 90 instytucji i zakładów rosyjskich i białoruskich, a także 57 osób fizycznych i 6 organizacji.
Z kolei Kosowo wprowadziło m.in. zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym oraz ograniczenie eksportu dla rosyjskiego przemysłu. Zakazano też transakcji z wieloma rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi. Wicepremierka i ministerka spraw zagranicznych rządu w Prisztinie Donika Gervalla przekazała, że sankcje obejmują też towary i technologie, które mogą przyczynić się do rozwoju rosyjskiego sektora obronności i bezpieczeństwa.
"Reżim białoruski aktywnie ułatwiał inwazję Putina, pozwalając Rosji wykorzystać swoje terytorium do osaczenia Ukrainy - wystrzeliwując wojska i pociski z ich granicy oraz przelatując rosyjskimi odrzutowcami przez ich przestrzeń powietrzną. Łukaszenka otwarcie poparł też narrację Kremla, twierdząc, że Kijów 'prowokuje Rosję' w celu usprawiedliwienia krwawej inwazji Putina" - czytamy w komunikacie rządowym.
Natomiast 29 czerwca brytyjski rząd nałożył sankcje, które uderzyły bezpośrednio w najbliższe otoczenie Władimira Putina. Na "czarnej liście" pojawił się m.in. Władimir Potanin, drugi najbogatszy Rosjanin i właściciel konglomeratu Interros; Anna Cywilowa, kuzynka Putina oraz jej mąż Siergiej Cywilow, który jest gubernatorem bogatego w węgiel regionu Kemerowo - wyjaśnił rząd Wielkiej Brytanii w komunikacie.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina