Dino, Żabka i Selgros na celowniku UOKiK. Urząd sprawdzi, czy wykorzystują przewagę kontraktową

UOKiK wszczyna postępowanie wyjaśniające, aby sprawdzić, czy sieci Dino, Żabka i Transgourmet Polska (właściciel Selgros Cash & Carry) mogą wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Jeśli Urząd wykaże stosowanie nieuczciwych praktyk, może postawić zarzuty, a właścicielom sieci może wówczas grozić kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu.

Pierwsze postępowanie wyjaśniające w ramach badania rynku dotyczyło spółek Carrefour i Auchan Polska. UOKiK sprawdzał m.in. czy warunki usług świadczonych przez sieci handlowe na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych mogą stanowić przejaw nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

"Sprawdzane usługi polegają na wykonywaniu na rzecz dostawcy rozmaitych świadczeń związanych ze sprzedażą towarów, np. z zakresu marketingu czy logistyki. Sieć pobiera w zamian za nie różnego rodzaju opłaty okołosprzedażowe" - podkreślono w komunikacie.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające. Sprawdzi praktyki sieci Dino, Żabka i Selgros

W kolejnych postępowaniach UOKiK sprawdzi praktyki sieci Żabka Polska, Dino Polska i Transgourmet Polska (właściciel sieci Selgros Cash & Carry). Jak czytamy, Dino Polska i Transgourmet Polska pobierają od dostawców produktów rolno-spożywczych opłaty za transport produktów z magazynów centralnych sieci do ich poszczególnych sklepów.

"Centralny system dystrybucji towarów jest jednak nieodłączną częścią modelu biznesowego sieci handlowych, a koszty jego organizacji powinny one ponosić we własnym zakresie. Z tego względu pobieranie specjalnych opłat logistycznych może stanowić nieuzasadnione obciążenie dla kontrahentów. Ponadto zakres niektórych usług świadczonych przez trzy spółki na rzecz dostawców może być określany w niejasny sposób" - zauważa UOKiK.

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dostawcy muszą płacić za czynności, które stanowią integralną część działalności sieci lub nie wiedzą, jakie konkretne działania będą realizowane przez większego kontrahenta na ich rzecz. Takie praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Sprawdzamy, czy właśnie tak jest w przypadku Żabka Polska, Dino Polska i Transgourmet Polska

- powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

UOKiK nałożył wcześniej 76 mln zł kary na spółkę Eurocash

Urząd podkreśla, że postępowania wyjaśniające toczą się w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom, a jeśli w ich trakcie potwierdzi się, że sprawdzane praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, wówczas prezes UOKiK może postawić zarzuty przedsiębiorcom. Organizatorom sieci handlowych może wówczas grozić kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu.

Urząd przypomina również, że za podobne praktyki prezes Tomasz Chróstny nałożył w listopadzie 2021 r. karę w wysokości 76 mln zł na spółkę Eurocash. UOKiK przygotowuje również raport dotyczący opłat za usługi świadczone przez sieci handlowe na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych.

Komentarz sieci sklepów Żabka

Żabka potwierdziła, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił się do niej z pytaniami dotyczącymi współpracy z dostawcami produktów rolnych i spożywczych. Zapewniono jednak, że pytania nie dotyczyły transportu produktów z magazynów do sklepów, a skupiały się na obszarze usług audytów jakościowych nabywanych od dostawców produktów oraz marketingu.

Z oficjalnego komentarza sklepu wynika, że jest to rutynowe badanie rynku, w celu doprecyzowania, interesujących UOKiK zagadnień. Sieć zadeklarowała współpracę z Urzędem.

"Przywiązujemy ogromną wagę do bycia rzetelnym i wiarygodnym partnerem biznesowym, umożliwiającym rozwój gospodarczy naszym dostawcom, a nasza współpraca z nimi oparta jest na zasadach partnerskich, przy zachowaniu równości stron oraz w zgodzie z przepisami prawa i zawartymi umowami" - poinformowała nas Żabka.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dziś świat zachwyca się Maneskinem, ale nie tylko ci Włosi zrobili na świecie muzyczną karierę
Więcej o: