Chorwacja pożegna kunę i przyjmie euro? PE wydał zgodę, ostateczna decyzja należy do krajów strefy euro

Parlament Europejski wydał pozytywną ocenę kandydatury Chorwacji do członkostwa w strefie euro. Kraj ma przyjąć walutę euro od 1 stycznia 2023 r. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmą państwa należące do strefy euro.

Parlament Europejski przyjął we wtorek raport eurodeputowanego Siegfrieda Muresana z EPL stwierdzający, że Chorwacja spełnia wszystkie kryteria przyjęcia euro 1 stycznia 2023 roku. Dokument został przyjęty 539 głosami "za". 45 głosów było przeciwko, a 48 europosłów wstrzymało się od głosu - czytamy w komunikacie PE.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chorwacja wprowadzi euro? "Reformy wzmocniły gospodarkę i utorowały drogę do przystąpienia do wspólnej waluty"

W raporcie wskazano, że Chorwacja jest gotowa przyjąć walutę euro mimo pandemii COVID-19, wysokiej inflacji i inwazji Rosji na Ukrainę. Zdaniem europosłów, Chorwacja już teraz ma wyższy poziom konwergencji cenowej ze strefą euro w porównaniu z innymi państwami członkowskimi, które nie przyjęły euro. "Niemniej jednak Parlament oczekuje nieustannych wysiłków rządu chorwackiego w celu zapewnienia dalszej konwergencji cen oraz tego, że wprowadzenie euro nie doprowadzi do sztucznego wzrostu cen" - podkreślono.

- Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę i utorowały drogę do przystąpienia Chorwacji do wspólnej waluty. Oczywiste jest, że wejście do strefy euro to właściwa decyzja dla kraju, jego przedsiębiorstw i obywateli, a także różnych sektorów gospodarki, takich jak turystyka - mówił Siegfried Muresan, sprawozdawca projektu.

Europosłanka Margarida Marque, przewodnicząca grupy roboczej Parlamentu Europejskiego ds. euro powiedziała, że przystąpienie Chorwacji do strefy euro jest pierwszym znaczącym procesem integracji europejskiej od czasu Brexitu i oznacza dalsze rozszerzenie waluty euro na Bałkanach.

Strefa euro może zyskać nowego członka. Ale Chorwacja musi zaczekać na ostateczną decyzję

Opinia Parlamentu Europejskiego zostanie przekazana krajom należącym do strefy euro - to one odpowiedzialne są za wydanie ostatecznej zgody na przyjęcie waluty euro przez Chorwację. Gdy to nastąpi, Chorwacja stanie się 20. członkiem strefy euro. Wspólną walutę miałaby przyjąć 1 stycznia 2023 r.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo To ulubiony kompozytor Quentina Tarantino. Pozycja obowiązkowa dla fanów muzyki filmowej
Więcej o: