14. emerytura. Andrzej Duda podpisał ustawę. "To przedwyborcze działania, a nie obrona przed inflacją"

- Mam pełną świadomość, że te emerytury, tak bardzo biedne, teraz zżera inflacja - powiedział prezydent Andrzej Duda, gdy był pytany o podpisanie ustawy dot. tzw. czternastek. Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami powiatu lipskiego zaapelował do Polaków, by byli silni.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o kolejnym w 2022 roku, dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli tzw. 14 emeryturze. Świadczenie będzie w tym roku wypłacane od 25 sierpnia do 20 września. Pieniądze otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. 

Zobacz wideo Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem? Kamiński: Nie

Czternasta emerytura to "typowe działanie przedwyborcze"

Część ekspertów uważa, że przyznanie kolejnego świadczenia seniorom w sytuacji, gdy Polska boryka się z największą od marca 1997 roku inflacją (według danych GUS w czerwcu wyniosła 15,6 proc. rok do roku), jest bardzo nieodpowiedzialne. 

- Jeśli chodzi o świadczenia dotyczące emerytów, uważam, że rząd PiS staje się w tych sprawach niemalże monotematyczny. Emeryci otrzymali w ramach "Polskiego Ładu" olbrzymie przywileje podatkowe - 90 proc. z nich zostało, w gruncie rzeczy, zwolnionych od podatku. Ja traktuję te "trzynastki", "czternastki" jako typowe przedwyborcze działania, a nie próby obrony najbiedniejszych przed inflacją - mówił w rozmowie z TVN24 były premier, europoseł Marek Belka. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja w Polsce. Duda: musimy się z tym pogodzić

Problem, jakim jest inflacja, zdaje się rozumieć również Andrzej Duda, jednak tłumaczy on, że "dzisiaj musimy się pogodzić z tym, że mamy naście procent inflacji i starać się jakoś zaradzić tej sytuacji w momencie, w którym ceny paliw, o których wiadomo, że zależy od nich mnóstwo cen (...) po prostu szaleją, i to dzieje się w aspekcie światowym" - cytuje prezydenta Business Insider.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przyznającą "czternastki"

Według prezydenta 14. emerytura dla wielu osób może być obecnie ratunkiem w trudnej sytuacji finansowej. Z tego powodu 6 lipca podpisał ustawę przyznającą to świadczenie, co tłumaczył w ten sposób: 

- Bo jestem normalny, dlatego się zgodziłem, bo mam pełną świadomość, że te emerytury, tak bardzo biedne, teraz zżera inflacja - powiedział Andrzej Duda, cytowany przez BI. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Prezydent RP prosi obywateli, by "zacisnęli zęby i byli optymistami"

Money.pl relacjonuje, że podczas spotkania z mieszkańcami powiatu lipskiego Duda zapewniał, że polskie władze działają, żeby zmniejszyć inflację i poprosił obywateli, żeby byli "dobrej myśli" 

- Proszę, żebyście trochę zacisnęli zęby i byli optymistami. Nikt z nas się nie spodziewał, że to do nas przyjdzie. Musimy to jakoś przetrzymać. Proszę państwa, żebyśmy byli razem i żebyśmy byli silni - powiedział Andrzej Duda, cytowany przez money.pl.

Więcej o: