Decyzją Rady Polityki Pieniężnej podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wzrosła w poprzednim tygodniu o 50 pb. do poziomu 6,5 procent. W piątek decyzję skomentował przewodniczący RPP i prezes NBP Adam Glapiński. - Jeśli będzie potrzeba, nadal będziemy podwyższać stopy, tak jak to zapowiedziałem. Jeśli będzie rosła inflacja, będziemy je podnosić - mówił. Z każdą podwyżką rosną też stawki odsetek m.in. za zwłokę od zaległości podatkowych.
"Obecne sterowanie polityką pieniężną przez RPP poprzez podwyższanie stóp procentowych jest działaniem najbardziej agresywnym od początku XXI wieku" - oceniają eksperci firmy doradczej CRIDO, zajmującej się m.in. podatkami.
Analitycy podatkowi zauważają, że podnoszenie stóp procentowych odbija się również na innych sektorach finansowych. Wraz z wyższymi stopami procentowymi ustalono nową maksymalną wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej (w tym maksymalne oprocentowanie kredytów czy pożyczek). Obecnie jest to już 20 proc. rocznie, czyli dwukrotność odsetek ustawowych.
"Zmiana ta może mieć wpływ na ceny transakcji finansowych realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi - zalecamy ich weryfikację" - sugerują eksperci CRIDO.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Zmianie ulegną również odsetki ustawowe, czyli odsetki należne, gdy strony nie ustaliły ich wysokości przed dokonaniem transakcji. Będę teraz wynosić 10 proc. W kwietniu było to 9 proc. Zmodyfikowane zostaną również odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych. Wyniosą one teraz - 16 proc.
Wzrost odsetek wynika z tego, iż stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez Narodowy Bank Polski.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przypominamy, że wysokość odsetek za zaległości podatkowe można obliczyć za pomocą rządowego kalkulatora. Warto by ci, którzy zalegają z podatkami, pospieszyli się z ich uregulowaniem, ponieważ każda podwyżka stóp procentowych oznacza również większe odsetki.
RPP ma teraz przerwę w posiedzeniach. Kolejnej podwyżki stóp procentowych można się więc spodziewać najwcześniej po wakacjach, ponieważ następne spotkanie Rady odbędzie się dopiero 7 września.