Wakacje kredytowe - wiadomo, od kiedy będą obowiązywać. Niektórzy będą mieć dwa dni na złożenie wniosku

Kancelaria prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisze ustawę o wakacjach kredytowych w czwartek. "Zrobi to podczas oficjalnej uroczystości" - czytamy w komunikacie. Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Andrzej Duda nie podpisze w środę ustawy o wakacjach kredytowych. Zrobi to dopiero w czwartek. Jak czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta: "Uroczystość podpisania przez prezydenta Ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom odbędzie się 14 lipca 2022 r. (czwartek) o godz. 11.30 w Belwederze".

Andrzej Duda podpisze ustawę o wakacjach kredytowych w czwartek

Dzień zwłoki ma duże znaczenie dla kredytobiorców. Jak podaje Onet.pl, ustawa wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu w "Dzienniku Ustaw" - zostanie więc bardzo mało czasu, żeby skorzystać ze zwolnienia z raty jeszcze w sierpniu. Zgodnie z założeniami, jeśli prezydent podpisze ustawę 14 lipca, to wnioski o wakacje kredytowe będzie można złożyć najwcześniej w czwartek 28 lipca. Część banków zapowiedziała już, że przyjmowanie wniosków rozpocznie od 1 sierpnia.

"Jutro Prezydent może podjąć decyzję o podpisaniu ustawy o Wakacjach Kredytowych. Jeśli podpisze to ci co mają ratę 1 sierpnia będą mieć 2 dni na złożenie wniosku" - zauważa Rafał Mundry. 

Wniosek należy złożyć do banku przed datą zapadalności raty kredytu. W związku z tym dla niektórych kredytobiorców może nie starczyć czasu - dotyczy to zwłaszcza tych, którzy chcieliby skorzystać z wakacji kredytowych jak najszybciej. Zgodnie z zasadami, spłata kredytu ma być zawieszona z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Bank ma 21 dni na to, by potwierdzić otrzymanie wniosku. 

Andrzej Duda Wakacje kredytowe czekają na podpis Dudy. A czas ucieka

Wakacje kredytowe - na czym polegają?

Zgodnie z projektem ustawy, osoby uprawnione będą mogły wnioskować do banku, w którym posiadają kredyt, o cztery miesiące wakacji kredytowych - zwolnienia z konieczności opłacania rat. W 2022 roku zawieszenie to ma przysługiwać w terminach:

  • od 1 sierpnia do 30 września (pierwsze dwa miesiące),
  • od 1 października do 31 grudnia (drugie dwa miesiące).

Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać bez względu na termin udzielenia kredytu hipotecznego. Zawieszenie wpłat dotyczyć ma zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez dodatkowych odsetek. Mimo udzielenia wakacji kredytowych, kredytobiorca musi w tym czasie płacić opłaty ubezpieczeniowe.

Warunkiem otrzymania wakacji kredytowych jest: zaciągnięcie kredytu w złotych polskich i dotychczasowe terminowe spłacanie rat. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie, że zawieszenie opłat dotyczy nieruchomości "przeznaczonej na własne potrzeby mieszkaniowe".

Wakacje kredytowe. Wakacje kredytowe uderzą we wszystkich? "Część kosztów poniosą klienci banków"

Więcej o: