Morawiecki z apelem: Rodacy, postarajcie się ocieplić domy jeszcze przed sezonem grzewczym

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Boronowie mówił, że czeka nas trudna zima. - Władimir Putin się o to postarał - stwierdził premier. Apelował do mieszkańców, żeby ocieplili swoje domy przed sezonem grzewczym.

Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Boronowa mówił o rosnących cenach paliw, które odczujemy zwłaszcza w okresie grzewczym. - To będzie trudna jesień i zima - Władimir Putin się o to postarał. Europa jest zależna energetycznie od Rosji. My się uniezależniliśmy, ale też odczuwamy wysokie ceny energii - przekonywał.

Zobacz wideo Premier zarabia na inflacji? Kidawa- Błońska: Nie możemy się dowiedzieć, jak wyglądało zeznanie majątkowe premiera

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki: Postarajcie się ocieplić domy

Rosnące ceny gazu i innych paliw wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań odczujemy szczególnie dopiero jesienią. W środę Mateusz Morawiecki apelował, żeby przygotować się na sezon grzewczy.

- Wiemy, że domy, w których mieszkamy, wymagają ocieplenia. Dziś po ataku Rosji na Ukrainę szczególnie są odczuwalne wzrosty cen energii. Dlatego warto korzystać z takich programów jak Czyste Powietrze - apelował szef rządu. - Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym - zaznaczył premier cytowany przez rp.pl.

Skład węgla Drogo, drożej, dramat. Zbieramy wasze pytania ws. cen paliw, węgla i energii

Zdaniem Morawieckiego ocieplanie domów to też sposób na wsparcie lokalnych przedsiębiorstw. - Tego typu inwestycje jak ocieplenie domu zasilają lokalny rynek, bo to lokalni przedsiębiorcy ocieplają domy, instalują urządzenia. Trzeba wspierać lokalnych przedsiębiorców - mówił do mieszkańców Boronowa.

Mateusz Morawiecki za wysokie ceny za ogrzewanie wini Putina. Czy ma rację?

Chociaż szef rządu w swoim wystąpieniu za rosnące ceny energii obwinia Władimira Putina, to ceny za ogrzewanie domów Polaków rosły jeszcze przed wybuchem wojny. Eksperci zwracają uwagę, że znaczną część kosztów zakupu węgla stanowią marże dostawców.

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z drożejącym ogrzewaniem ma być program "Czyste powietrze Plus", o czym przypomniał premier. Rząd na dofinansowanie proekologicznych zmian w polskich domach przeznaczy dwa mld zł. Jeśli program okaże się sukcesem, niewykluczone, że przeznaczone zostaną kolejne środki. Różnicą w stosunku do dotychczasowych zasad jest możliwość szybkiego prefinansowania 50 proc. kosztów inwestycji.

Komin (zdjęcie ilustracyjne) Czyste Powietrze Plus. Rząd przeznaczy dwa mld zł na program

- A więc jeszcze poprawiamy warunki [programu - red.]. Drodzy rodacy, naprawdę skorzystajcie z tego - mówił premier. Wnioski o dofinansowanie można składać od 15 lipca.

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: