Drogo, drożej, dramat. Ile zapłacimy za prąd i ogrzewanie tej zimy? Czekamy na wasze pytania do eksperta

Inflacja to teraz w Polsce główny temat gospodarczy, a debatują o nim nie tylko eksperci czy decydenci polityczni - wzrost cen dotyka nas wszystkich. Drożeje żywność, paliwa i węgiel. Jesień i zima mogą być ciężkie, a Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega, że w Europie może pojawić się nawet konieczność racjonowania dostaw energii. W najbliższy czwartek 9 czerwca będziemy rozmawiać o tym z Joanną Maćkowiak-Panderą z Forum Energii. Przysyłajcie wasze pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertce w programie Q&A na żywo.

Jak na razie wszystko wskazuje na to, że czeka nas ponura zima z drogą energią. Paliwo na stacjach kosztuje tak dużo jak nigdy, benzynę Pb95 tankujemy już za ponad 8 zł za litr i w najbliższych miesiącach niewykluczone są jeszcze wyższe ceny. 

.Ceny paliwa szybują. Obajtek wyciska nas jak cytryny? 'Karma wraca'

Ceny paliw rosną, węgiel drożeje. Co dalej?

Do tego węgiel drożeje i w dodatku go brakuje. Rząd zapowiada pomoc, zapewnia, że do Polski płyną już statki z surowcem, ma też pojawić się pomoc w zakresie cen dla odbiorców domowych. Jak na razie w składach trwa walka o dostęp do surowca. Niektórzy z właścicieli takich miejsc już zapowiadają, że będą musieli zamknąć swój biznes. 

"Panikę na rynku paliw powoduje m.in. brak wiarygodnych źródeł danych i brak zaufania do instytucji publicznych. Rynek węgla to szara strefa - trudno się dziwić, że ludzie wyrywają sobie czarne grudki dosłownie z rąk" - komentuje na Twitterze Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii. 

Do tego ceny prądu od stycznia też zapewne wzrosną, bo wtedy aktualizowane będą cenniki firm energetycznych, które podlegają decyzjom Urzędu Regulacji Energetyki. Niektórzy ten wzrost zobaczą wcześniej, bo nie wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej muszą wnioskować do URE o zatwierdzenie taryf. Tak jest na przykład w przypadku E.ON, który dostarcza prąd mieszkańcom Warszawy i już zapowiedział kolejną podwyżkę tego lata. Do tego w sierpniu w teorii może też zniknąć tarcza antyinflacyjna obniżająca VAT na energię, co oznaczałoby podwyżki dla wszystkich. 

Program Q&A o cenach energii

To szeroki problem. Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" ostrzega, że tej zimy Europa może być zmuszona do racjonowania dostaw energii, w tym szczególnie gazu dla firm. 

Czy polski rząd może złagodzić wzrost cen? Pojawiają się propozycje zbierania chrustu w lasach (który nie jest w dodatku darmowy), brzmiące może i nieco komicznie, ale w tej sprawie nie ma się z czego śmiać - ubóstwo energetyczne to poważny problem.

O drogiej energii i ogrzewaniu w najbliższy czwartek 9 czerwca o 14:00 będziemy rozmawiać na żywo z Joanną Maćkowiak-Panderą, prezeską Forum Energii. Zapytamy też o wysokie marże w energetyce, które także budzą emocje.

Czekamy na wasze pytania! Przesyłajcie je na adres: next.redakcja@agora.pl. W programie Q&A zadamy je ekspertce. 

Więcej o: