Grzyby 2022. Kurki można już kupić przez internet. Niektóre ceny szokują

Zbieracze grzybów mogą sporo zarobić, bo kurki szybko zyskują status leśnego złota. Ich cena w 2022 roku waha się od kilkunastu do nawet 90 złotych za kilogram. Dostępne są również online.

Choć sezon na grzyby się rozpoczął, to zbieracze nie są w pełni zadowoleni ze swoich zbiorów. Przez wiele dni nie sprzyjała im przede wszystkim pogoda. Od czerwca do października w lesie można liczyć na kurki. Okazuje się jednak, że jest ich jak na lekarstwo, co ma swoje odzwierciedlenie w cenach.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Grzyby. Ceny kurek budzą grozę. Nawet 90 złotych za kilogram

Kurki wyróżniają się kształtem i kolorem. Można je napotkać głównie w siedliskach borowych. Ukryte są pod mchem lub pod stertą opadłych liści. Żyją w symbiozie ze świerkiem i sosną, a także z bukiem, grabem i dębem. Ich cena zależna jest od lokalizacji i warunków atmosferycznych. "Super Express" sprawdził, ile trzeba za nie zapłacić w poszczególnych częściach Polski:

  • Lębork - 16 zł / litr
  • Olsztyn i okolice - 16-20 zł / litr
  • Kościerzyna - 25 zł /kilogram
  • Białystok - 30 zł / kilogram
  • Ruda Śląska - 35 zł / kilogram
  • Warszawa - nawet 90 zł / kilogram

Czym różni się kurka a lisówka? Lasy Państwowe ostrzegają. Kurka to nie lisówka - lepiej ich nie pomylić

Grzyby online, nie tylko na targu czy przy drodze

Okazuje się, że grzyby można kupić nie tylko na targu, ale także online, u profesjonalnych zbieraczy. Jak podał "Fakt", ceny internetowe są odrobinę niższe.

"Sezon już rozpoczęty. Oferuję usługę zbierania grzybów na zamówienie, zawsze świeże, prosto z lasu, z dala od cywilizacji i spalin" - ogłasza się mieszkaniec Makowa Podhalańskiego. Za kurki z Borowa (woj. pomorskie) zapłacimy 50 zł, podobnie z Suwałk (woj. podlaskie).

W okolicach Aleksandrowa Łódzkiego zbieracze "na zamówienie" chcą 70 zł za kilogram. Konkurencyjnym ogłoszeniem jest oferta mieszkańca z Warszawy. Na jednym z portali aukcyjnych wystawił kurki za 45 zł. Wskazał, że przy większych ilościach, w grę wchodzą negocjacje.

Gdzie na grzyby w lipcu? Gdzie na grzyby w lipcu? W lesie znajdziecie już kurki [MAPA GRZYBÓW]

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: