Wiemy, ile rząd przeznaczy na dodatek węglowy. KPRM podała kwotę. Oszałamia

Około 11,5 mld zł - tyle na wypłatę dodatku węglowego przeznaczy rząd - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Według nowego projektu ustawy każde gospodarstwo domowe po spełnieniu pewnych warunków może liczyć na 3 tys. zł.

Informacja na temat projektu ustawy w sprawie dodatku węglowego opublikowana została w rządowym wykazie prac legislacyjnych. Wynika z niego, że rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych. "To rozwiązanie sprawiedliwe i równe dla wszystkich, zarówno dla tych, którzy węgiel kupili, jak i tych, którzy kupią" - zapewnia Anna Moskwa.

Zobacz wideo Rządowy projekt dopłat do węgla powinien trafić do kosza?

Dopłata do węgla. Komu przysługuje? 

"W 2022 r. na rynku unijnym i krajowym obserwuje się znaczący wzrost cen nośników energii, w tym węgla. Wynika to głównie z ataku Rosji na Ukrainę. Jest to także rezultat zwiększonego zapotrzebowania na węgiel, począwszy od 2021 r., m.in. ze względu na ograniczoną dostępność i wysokie ceny gazu ziemnego, na skutek działań rosyjskiego Gazpromu" - czytamy w rządowym komunikacie. 

Dodatek węglowy ma przysługiwać gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dopłata do węgla. Ile będzie kosztować?

Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Rozwiązanie to ma w sumie kosztować rząd aż 11,5 mld zł. 

- To jest element tymczasowy. Żaden rząd nie może kilku miliardów co roku ekstra wydawać na węgiel dla gospodarstw domowych. Wiele kryzysów się po prostu na siebie nałożyło. Za rok dla gospodarstw domowych na pewno będzie łatwiej, bo będzie prościej jeżeli chodzi o dostosowanie logistyki - z Afryki, z Ameryki Płd., z Australii - wyjaśnia ekonomista i prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, cytowany przez RMF FM

- Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł na gospodarstwo domowe to pomoc społeczna dająca środki na zakupy, ale nie odpowiada na problemy z dostępnością węgla. Popyt wzrośnie dzięki takiemu dofinansowaniu, ale podaż zależy od postępów dywersyfikacji dostaw do Polski - tłumaczy Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. 

- Zgodnie z projektem ustawy, aby otrzymać dodatek, należy do 30 listopada 2022 r. złożyć wniosek do gminy. Ta natomiast będzie miała maksymalnie miesiąc na jego wypłatę. Co ważne, warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - wyjaśniła Anna Moskwa.

Więcej o: