Nie tylko cena cukru rośnie. Za słoik miodu trzeba zapłacić co najmniej 42 złote, a będzie drożej

W ostatnim czasie znacznie wzrosła cena cukru. Okazuje się, że nie tylko. Droższy jest także miód. Cena za litrowy słoik miodu waha się od 42 do nawet 90 złotych.

Za miód musimy zapłacić o 10-20 proc. więcej. Cena miodu wzrosła już w czerwcu tego roku. Jest to związane z wyższą ceną asortymentu potrzebnego do jego produkcji.

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Miód będzie droższy. Już teraz ceny za słoik zaczynają się od 42 złotych

Wojciech Spisak, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie w rozmowie z portalem Interia podkreślił, że zdrożała pasza, leki, podkłady oraz pozostałe produkty wykorzystywane do produkcji miodu. - Żadna cena nie zatrzymała się na poziomie z lat poprzednich, stąd ceny miodu na pewno będą wyższe - stwierdził. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Jeden z rzeszowskich pszczelarzy przekazał portalowi, że centy litrowych słoików miodu wielokwiatowego zaczynają się od 42 zł. Z kolei za miód spadziowy trzeba zapłacić aż 90 zł. W przyszłym roku miód może być jeszcze droższy. Wpływ ma na to m.in. cena cukru. - Jeśli pszczelarze będą musieli zazimować pszczoły na zimę, a cukier i ciasta, którymi dożywia się pszczoły, podrożeją, to wzrośnie też cena miodu -  wyjaśnił.

Podwyżka cen cukru. Sklepy wprowadzają limit na jego zakup

Ceny cukru w sklepach wahają się od 3,22 zł za kilogram do nawet 6,99 zł - donosi portalspozywczy.pl. Najniższa cena tego produktu jest w sieci sklepów Biedronka. Z kolei w Top Markecie jest to już 6,49 zł. Najdrożej jest w Żabce - tam cukier kosztuje blisko 7 złotych (6,99 zł).

Rząd oraz Krajowa Grupa Spożywcza zapewniają, że cukru nie zabraknie. Jak wyjaśniają, jego niedostępność wynika z tego, że część konsumentów wykopuje go z nieuzasadnionej obawy przed brakiem tego produktu w przyszłości. Część sklepów w związku z tym postanowiła wprowadzić limit na cukier. Są to sieci: 

  • Biedronka,
  • Lidl,
  • Netto,
  • Aldi.

 ********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: