Następca Piotra Naimskiego wybrany. To były szef rady nadzorczej PLL LOT

Mateusz Berger został pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Zastąpi na tym stanowisku Piotra Naimskiego, który w zeszłym tygodniu został zdymisjonowany. Berger wcześniej był m.in. przewodniczącym rady nadzorczej PLL LOT.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej oraz sekretarz stanu w KPRM Piotr Naimski został zdymisjonowany 20 lipca. "Jako ustne uzasadnienie powiedziano mi, że nie nadaję się do współpracy i wszystko blokuję" - napisał Naimski w mediach społecznościowych i na swojej oficjalnej stronie internetowej. 

Zobacz wideo O co chodzi w "kontrakcjach przeciwko smartfonom"? Rzecznik rządu wyjaśnia słowa Kaczyńskiego

Dymisja Piotra Naimskiego. Z czego wynika?

Gazeta.pl ustaliła, że do odwołania Piotra Naimskiego dążył prezes Orlenu Daniel Obajtek, a zielone światło dymisji dał Jarosław Kaczyński. Wynikało to z przekonania, że inspirował on ataki na rząd PiS za fuzję Orlenu z Lotosem. Naimski jest radykalnym przeciwnikiem tej fuzji, stąd obawa w partii, że przy jej finalizacji wojna Naimskiego i Obajtka - wykonawcy fuzji - o energetykę zacznie wysadzać rząd w powietrze.  

Więcej o przyczynach dymisji Piotra Naimskiego przeczytasz w poniższym artykule >>> 

Mateusz Berger nowym pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

We wtorek 26 lipca Piotr Müller poinformował, że "wakat pana Piotra Naimskiego został wczoraj uzupełniony przez pana Mateusza Bergera. Jest już powołany pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej". Nowy minister ma realizować wymogi, które wynikają z ustawy o zarządzaniu krytyczną infrastrukturą energetyczną - przytacza portal wPolityce.pl.  

Mateusz Berger z wykształcenia jest adwokatem. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracował jako prawnik w warszawskiej kancelarii prawnej, a następnie w departamencie prawnym banku.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kim jest Mateusz Berger?

Karierę w administracji rządowej rozpoczął od funkcji dyrektora Departamentu Jednostek Nadzorowanych i Podległych w Ministerstwie Rozwoju, a później był dyrektorem Departamentu Skarbu Państwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Berger uczestniczył także w pracach związanych z utworzeniem Polskiej Grupy Lotniczej. Przez 5 lat był członkiem rady nadzorczej PLL LOT. Został wyznaczony nawet jej przewodniczącym.  

Oprócz tego - od maja 2017 roku do grudnia 2019 - był członkiem rady nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu. Nadzorował tam projekty inwestycyjne i restrukturyzacyjne, a także był zaangażowany w projekty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej

To, co zwraca uwagę to stosunkowo młody wiek nowego sekretarza na tle poprzednika. Mateusz Berger to rocznik 1986. Piotr Naimski, którego zastępuje, urodził się w roku 1951 roku. Obecnego i przeszłego ministra dzieli więc 36 lat. Wiek nie powinien być jednak przeszkodą. Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów można przeczytać, że Berger już "posiada bogate doświadczenie z zakresu finansowania inwestycji, nadzoru korporacyjnego oraz prawnych aspektów działalności spółek prawa handlowego". 

Więcej o: