USA. Fed podniósł stopy procentowe. Zacieśnia politykę monetarną zgodnie z prognozami

Fed podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych, bo inflacja w USA jest najwyższa od 40 lat. W ostatnich miesiącach zacieśnianie polityki monetarnej przez amerykański bank centralny przyniosło m.in. wyraźne wzmocnienie dolara w stosunku do innych walut.

Jerome Powell, prezes Fed, w czerwcu sugerował, że w związku z inflacją stopy procentowe mogą wzrosnąć w lipcu o 50 punktów bazowych. W USA w czerwcu wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych osiągnął jednak poziom aż poziom 9,1 proc., czyli najwyższy od 40 lat. Przy celu inflacyjnym banku centralnego na poziomie 2 proc. skłoniło to analityków rynkowych do zrewidowania w górę prognoz dotyczących wielkości lipcowej podwyżki stóp. 

Zobacz wideo Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy? Czy ceny zaczynają spadać? Pytamy ekspertkę

Fed podnosi stopy procentowe

I jak okazało się w środę, była to decyzja słuszna. Stopy procentowe w USA zostały podniesione przez Federalny Komitet Otwartego Rynku o 75 punktów bazowych do poziomu 2,25 -2,50 proc. Była to już trzecia z rzędu taka decyzja - ostatnia, czerwcowa podwyżka to również 75 punktów bazowych. Więcej w poniższym artykule: 

Szef Fed, amerykańskiego banku centralnego Jerome Powell Fed zrobił coś, czego nie robił od 28 lat. Stopy proc. w USA mocno wzrosły

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Z komunikatu Fed po posiedzeniu możemy się dowiedzieć, że głosowanie było jednomyślne. Ponadto ostatnie wskaźniki dotyczące produkcji nieco się poprawiły, a wzrost zatrudnienia w gospodarce jest solidny. FOMC zwraca też uwagę na ryzyko dalszego wzrostu inflacji, ale stwierdza, że cały czas będzie starał się ją przywrócić do celu, czyli wspomnianych wcześniej 2 proc. Świadczy to więc, że można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych.

"Rynek kontraktów terminowych sugeruje, że na koniec roku górny przedział stóp procentowych powinien sięgać 3,5 proc. Na jesieni tempo podwyżek stóp procentowych może więc zwolnić. Zebrane przez agencję Bloomberga prognozy analityków dla stóp w USA na koniec roku wahają się natomiast od 2 proc. do 4,5 proc. To, kiedy Fed przerwie cykl podwyżek, będzie zależało m.in. od ryzyka recesji" - zauważa "Rzeczpospolita".

Dolar zyskuje dzięki Fed i wojnie

Dolar, dzięki polityce Fed oraz zamieszaniu w Europie związanym z rosyjską agresją w Ukrainie, od początku roku wzmacnia się wobec głównych walut. W lipcu jeszcze przed podniesieniem stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, amerykańska waluta zrównała się nawet z euro.  

Od początku roku wobec złotego dolar zyskał ponad 12 proc., a wobec euro około 11 proc.

W środę po decyzji banku centralnego USA dolar zauważalnie wzmocnił się wobec euro, ale chwilę później jeszcze gwałtowniej spadł, poniżej poziomu sprzed ogłoszenia podwyżki. 

Kurs USD/EURKurs USD/EUR fot. stooq.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: