Jak obniżyć rachunki za prąd? Sposoby na oszczędzanie

Rosnące ceny energii odbijają się na domowych budżetach. Jak sobie z tym poradzić? Jest kilka sposobów, które pozwolą zaoszczędzić energię w każdym domu.

Dodatek osłonowy. Zdobądź dodatkowe pieniądze na ogrzanie domu

Korzystając z dodatku osłonowego, możemy zyskać nawet 1440 zł na ogrzanie domu. Jest to jednak świadczenie przyznawane zgodnie z kryterium dochodowym - nie można przekroczyć kwoty 2100 zł dochodu w jednoosobowym gospodarstwie domowym, lub 1500 zł na każdą osobę w wieloosobowym gospodarstwie domowym.

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Jeśli spełniamy to kryterium, możemy dostać dodatkowe pieniądze na okres od stycznia do grudnia 2022.

Na jaką kwotę możemy liczyć? To zależy. 

  • 400/500 zł - na jednoosobowe gospodarstwo domowe,
  • 600/750 zł - na gospodarstwo 2-3-osobowe,
  • 850 zł/1062,50 zł - na gospodarstwo 4-5-osobowe,
  • 1150 zł/ 1437,50 zł - na gospodarstwo 6 i więcej osobowe.

Wysokość wsparcia uzależniona jest od tego, czym ogrzewamy mieszkanie.

kran, zdjęcie ilustracyjneJak oszczędzać wodę? Proste sposoby na bycie bardziej ekologicznym

Dofinansowanie termomodernizacji. Postaw na energooszczędny dom

Termomodernizacja pozwoli nam znacznie oszczędzić na energii i uczyni nasz dom bardziej ekologicznym. Jeśli planujemy taki remont, możemy liczyć na ulgi, które pozwolą na ograniczenie ilości wydanych na niego pieniędzy. Ulgi od termomodernizacji można odliczyć od podatku dochodowego.

Maksymalnie, jeśli wydaliśmy pieniądze, na inwestycje zmniejszającą zużycie energii elektrycznej, możemy odliczyć od podatku 53 tys. zł. Jeśli stermomodernizowaliśmy dom należący do małżeństwa, to taka ulga przysługuje każdemu z partnerów. W takiej sytuacji łącznie można odliczyć nawet 106 tys. zł. Warunkiem jest, żeby taka kwota nie przekraczała dochodów podatnika.

Ulgi są przeznaczone dla osób, które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych i rozliczają się z fiskusem według skali podatkowej według 19 proc. stawki podatku lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Program "Mój prąd" - dofinansowanie na fotowoltaikę. Nawet 3 tys. zł

Program "Mój prąd" przeznaczony jest dla tych, którzy chcą inwestować w energię słoneczną. Kiedyś w ramach programu można było zdobyć nawet 5 tys. zł, teraz kwota dofinansowania paneli fotowoltaicznych wynosi 3 tys. zł. To jednak wciąż okazja, żeby taniej przejść na wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem mikroinstalacji solarnych.

"Czyste powietrze". Tysiące złotych na wymianę pieca

Sposobem na oszczędzanie, zwłaszcza w sezonie grzewczym może być też wymiana "kopciucha" na nowszy, energooszczędny piec. Jeśli planujemy taką zmianę, możemy liczyć na dodatkowe pieniądze z programu "Czyste powietrze plus". Czym się różni nowy program, od poprzednich edycji? Różnicą w stosunku do dotychczasowych zasad jest możliwość szybkiego prefinansowania 50 proc. kosztów inwestycji. Wnioski można składać od 15 lipca, a maksymalna możliwa kwota dofinansowania wynosi nawet 40 tys. złotych.

Rusza program 'czyste powietrze'Czyste Powietrze Plus. Można już składać wnioski o dofinansowanie

*****************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: