Odbyła się msza w intencji fuzji Orlenu z Lotosem. Przemawiał Obajtek, były też symboliczne krzyże

Fuzja PKN Orlen i Lotos została uwieńczona mszą w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, która odbyła się w intencji połączenia. Tego dnia nastąpiło "połączenie" dwóch krzyży - gdańskiego i płockiego, które zostały pobłogosławione przez papieża Jana Pawła II w intencji stworzenia narodowego koncernu. Przemawiał też Daniel Obajtek.

W poniedziałek 1 sierpnia nastąpiło oficjalne połączenie PKN Orlen z Lotosem. Fuzja została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. "Od dzisiaj razem z Grupą Lotos jesteśmy jedną firmą!" - pisał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek. "Połączony koncern to optymalizacja kosztów zakupu i logistyki ropy oraz większa stabilności w czasie rynkowych wahań" - tłumaczył.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Daniel Obajtek Wielka fuzja staje się faktem. Orlen i LOTOS formalnie się łączą

PKN Orlen i Lotos są już jedną firmą. W tle historia z krzyżami

Tego samego dnia, po połączeniu Orlenu z Lotosem, w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odprawiono w tej intencji mszę. Uczestniczył w niej m.in. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który wygłosił przemowę do zgromadzonych przy ołtarzu - pisze "Fakt". Dziennik opublikował też zdjęcia prezesa Orlenu zrobione podczas nabożeństwa.

W trakcie mszy w kościele wystawiono dwa krzyże, które umieszczono na bursztynowym ołtarzu. Ma to swoją genezę - jeszcze w 2003 r. członkowie "Solidarności" prowadzili akcję, która miała zapobiec sprzedaży Lotosu zagranicznemu inwestorowi. Związkowcy m.in. wyjechali do Watykanu i spotkali się z papieżem Janem Pawłem II, który pobłogosławił krzyże w intencji stworzenia narodowego koncernu. Jeden krzyż pochodził z gdańskiego zakładu, a drugi z płockiego - pisze trojmiasto.pl. Srebrny i wysadzany bursztynami krzyż został rok później odsłonięty przez zarząd Orlenu i przedstawicieli związkowych.

Prezes zarządu Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie inflacji i obniżonej od 01.02.2022 stawki VAT na paliwo, Warszawa, 01.02.2022 r. Orlen o reportażu TVN24: "Bezpodstawne zarzuty". Jest zgoda na fuzję

Krzyż z Gdańska był przechowywany do 2015 r. w domu jednego ze związkowców "Solidarności", a w 2015 r. przekazano go do bazyliki Mariackiej. Rok później trafił do bazyliki św. Brygidy i od tego czasu jest on zawieszony na bursztynowym ołtarzu - czytamy. Natomiast krzyż płocki wisiał w centrali PKN Orlen.

W poniedziałek 1 sierpnia, gdy fuzja stała się faktem, krzyż płocki trafił do Gdańska. Został umieszczony na bursztynowym ołtarzu i "połączony" z krzyżem gdańskim, co ma symbolizować połączenie PKN Orlen i Lotos.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Sprzedaż Lotosu to błąd? Pytamy byłego prezesa Lotosu, Pawła Olechnowicza
Więcej o: