Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Statki mają problem. Muszą zmieniać trasy

W związku z trwającymi manewrami wojskowymi w Cieśninie Tajwańskiej władze Chin radzą kapitanom statków oraz pilotom samolotów, aby nie zbliżali się do regionów, gdzie odbywają się ćwiczenia. Według informacji Bloomberga spedytorzy muszą zmieniać trasy, co powoduje spore problemy dla globalnych łańcuchów dostaw towarów i produktów.

Chińska armia rozpoczęła ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu - poinformowała telewizja państwowa. Jak podano w chińskich mediach, ćwiczenia mają zakończyć się w niedzielę w południe lokalnego czasu.

Władze Chin ostrzegły, aby w tym czasie statki nie przekraczały granicy Cieśniny Tajwańskiej. Jednak według informacji Bloomberga niektóre transportowce nadal podróżują przez strefę ćwiczeń. W czwartek znajdowało się w niej około 15 statków, podczas gdy w środę o tej samej porze było ich 45. Na wodach najbliżej Chin nie było żadnych statków.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Manewry wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej. Statki czeka dłuższa podróż

Statki, które podróżują cieśniną są przekierowywane wokół wschodniej strony Tajwanu. Eksperci szacują, że takie rozwiązanie może spowodować opóźnienie w transporcie o około trzy dni. Jak wynika z ustaleń Bloomberga, co najmniej jeden tankowiec z gazem ziemnym zmienił kurs. Inne statki przekroczyły cieśninę z mniejszą prędkością. Z kolei transport kontenerów rolniczych z Azji Południowo-Wschodniej do Chin został przełożony na następny tydzień.

Zobacz wideo Chiny zdecydują się zaatakować Tajwan? Dr Przychodniak: Nie sądzę

Tajwańskie Biuro Portów Morskich wydało komunikat, w którym ostrzeżono, aby jednostki transportowe unikały obszaru, na którym odbywają się ćwiczenia.

Agencja Bloomberga zaznacza, że opóźnienia w kursowaniu statków mogą ulec zmianie. Oprócz manewrów problemy może też wywołać pogarszająca się pogoda. Władze miasta Shenzhen w południowo-wschodnich Chinach wydały ostrzeżenie o zbliżającym się cyklonie tropikalnym.

Cieśnina Tajwańska jest kluczowym szlakiem, przez który w tym roku przepłynęła prawie połowa światowej floty kontenerowej. Problemy na trasie to kolejna niedogodność dla światowych łańcuchów dostaw, które od początku wojny w Ukrainie przeżywają kryzys, także z uwagi na sankcje.

Więcej o: