Rosja otwiera sklepy tylko dla wybrańców. Przy wejściu będzie trzeba się wylegitymować

W Moskwie i Petersburgu powstaną dwa sklepy, w których będą mogli kupować jedynie dyplomaci, ich rodziny oraz pracownicy międzynarodowych organizacji. Za zakupy będzie można zapłacić nie tylko w rublach, ale też w dolarach i euro.
Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, setki zagranicznych firm wycofały się z kraju. Dostęp to wielu towarów został więc mocno ograniczony. Dyplomaci, ich rodziny oraz pracownicy międzynarodowych organizacji niedługo nie będę musieli się już martwić o to, gdzie kupią np. nowego smartfona - podaje "The Guardian" za rosyjskim niezależnym portalem Mediazona. 

Rosja otwiera sklepy dla wybranych

Sklepy wprowadzono rozporządzeniem z 27 lipca, które w życie wejdzie miesiąc później. Klient sklepu, nim rozpocznie zakupy, będzie musiał się wylegitymować dokumentem, który potwierdzi zajmowane stanowisko. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

W specjalnych sklepach znajdą się takie produkty jak alkohole, wyroby nikotynowe i biżuteria, artykuły kosmetyczne i perfumy, smartfony, zegarki oraz słodycze. Dozwolone będą tylko zakupy detaliczne. Rachunek będzie można zapłacić nie tylko w rublach, ale również w euro i dolarach. 

Sklepami ma zarządzać firma powołana przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z podmiotem wybranym w przetargu. Całość przedsięwzięcia mają nadzorować rosyjskie służby celne. 

Oficjalna "Parlamentskaja Gazieta", która podlega Dumie Państwowej, porównała te sklepy do sowieckich bieriozek, które były rosyjską wersją znanych w Polsce peweksów. 

Rosja. Sklepy dla wybrańców. Zakupy bezcłowe

Ponadto wszystkie zakupy zrobione w nowych sklepach będą bezcłowe. Rosyjski MSZ rozważał otwarcie takich placówek już od 2015 roku, po pierwszych sankcjach związanych z zajęciem Krymu. Rosjanie dzięki nim chcą pozyskiwać zagraniczne waluty. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: