Władimir Putin zabronił niektórym zachodnim koncernom i bankom opuszczania Rosji. Podpisał dekret

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret, który zakazuje niektórym bankom i koncernom energetycznym z "nieprzyjaznych krajów" opuszczania Rosji. To odpowiedź na sankcje, które Zachód nałożył na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Kraje zachodnie nałożyły szerokie restrykcje finansowe na Rosję, która pod koniec lutego 2022 r. zaatakowała Ukrainę. Kreml odpowiedział na sankcje, wprowadzając utrudnienia dla zachodnich firm opuszczających Rosję, a w niektórych przypadkach przejęła ich aktywa.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i prezydent Rosji Władimir Putin przed spotkaniem w sanatorium Rus w czarnomorskim kurorcie Soczi, Rosja, 5 sierpnia 2022 r.Media: Rosja chce, aby Turcja pomogła obejść sankcje Zachodu. Sekretne rozmowy

Rosja uderza w zachodnie koncerny i banki. Władimir Putin podpisał dekret

Podpisany w piątek przez Władimira Putina dekret natychmiast zakazuje inwestorom z "nieprzyjaznych krajów", popierających sankcje wobec Rosji, zbywania swoich udziałów do końca 2022 r. Dekret uderza w zachodnie koncerny paliwowo-energetyczne i banki - podaje Agencja Reutera. Wymieniono w nim m.in. konsorcjum Sachalin-1, które zajmuje się wydobyciem ropy naftowej i gazu na wyspie Sachalin oraz na Morzu Ochockim.

Zgodnie z dekretem, rząd i bank centralny Rosji mają przygotować listę firm energetycznych i banków, które mogą podlegać podobnym ograniczeniom. Jednocześnie tylko Władimir Putin może w niektórych przypadkach wydać specjalne zezwolenie na przeprowadzenie zabronionych operacji.

Rosyjska fabryka samochodów pada, w związku z sankcjamiSankcje wykończyły kolejną rosyjską fabrykę samochodów

Rosja stworzyła listę "nieprzyjaznych państw", które popierają sankcje na Moskwę

Rosja na początku marca 2022 r., tj. po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, gdy pierwsze zachodnie państwa nałożyły sankcje na Moskwę, opublikowała listę "nieprzyjaznych państw". Na liście znajdują się m.in. Australia, Albania, Andora, Islandia, Kanada, Liechtenstein, Mikronezja, Monako, Nowa Zelandia, Norwegia, Korea Południowa, San Marino, Macedonia Północna, Czarnogóra, Szwajcaria, Japonia, Singapur, Tajwan oraz 27 krajów Unii Europejskiej (w tym Polska), USA i Wielka Brytania.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy
Więcej o: