USA ogłaszają największy dotąd pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wartość? Miliard dolarów

Biały Dom ogłosił kolejny, już osiemnasty pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy. Jest on największy, jaki dotychczas zaordynowano z amerykańskich magazynów broni - ma wartość miliarda dolarów. Amerykańska pomoc obejmie między innymi amunicję do systemów HIMARS i obrony powietrznej, moździerze wraz z pociskami i wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Javelin.

Departament Obrony USA poinformował, że najnowszy pakiet pomocy dla Ukrainy obejmuje uzbrojenie znajdujące się w obecnych zasobach Pentagonu.

To największy z dotychczasowych pakietów z amerykańskich magazynów, który zapewni znaczną ilość dodatkowej amunicji, broni i sprzętu, który naród ukraiński tak skutecznie wykorzystuje do obrony swojego kraju

- napisano w komunikacie.

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"
  • Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja oskarża USA o 'bezpośrednie zaangażowanie' w wojnę w Ukrainie. Zdjęcie ilustracyjneRosja oskarża USA o bezpośredni udział w wojnie w Ukrainie

USA zbroją Ukrainę. Co znalazło się w najnowszym pakiecie wsparcia?

Poza pociskami do systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS i systemów obrony powietrznej NASAMS Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych 20 moździerzy wraz z 20 tysiącami pocisków, 75 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej 155 milimetrów, tysiąc rakiet Javelin i setki wyrzutni przeciwpancernych AT4. Dodatkowo Amerykanie przekażą Ukrainie 50 opancerzonych pojazdów medycznych, kierunkowe miny przeciwpiechotne oraz sprzęt medyczny.

Jak mówił w poniedziałek Colin Kahl, podsekretarz obrony USA, sprzęt jest kluczowy, aby wesprzeć Ukraińców w odparciu rosyjskiej ofensywy na wschodzie, a także reagować na rozwój wydarzeń na południu i w innych regionach kraju.

Ogłoszona w poniedziałek pomoc wojskowa to osiemnasty pakiet wsparcia militarnego dla Ukrainy przygotowany przez USA. Od początku rosyjskiej inwazji amerykański rząd przekazał Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości dziewięciu miliardów dolarów, a od początku prezydentury Joe Bidena prawie 10 miliardów dolarów.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi JinpingRozmowa liderów USA i Chin. Xi ostrzegł Bidena, by "nie igrał z ogniem"

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

4,5 mld dolarów wsparcia finansowego dla Ukrainy

Także w poniedziałek Bank Światowy ogłosił, że uruchamia dla Ukrainy wsparcie finansowe przyznane przez USA. Chodzi o 4,5 mld dolarów. Środki mają pomóc Kijowowi w zaspokojeniu pilnych potrzeb, związanych m.in. z wypłatą emerytur i regulowaniem innych zobowiązań.

Ta pomoc gospodarcza ma kluczowe znaczenie we wspieraniu narodu ukraińskiego w obronie swojej demokracji przed niesprowokowaną agresją Rosji

- oświadczyła sekretarz skarbu USA Janet Yellen.

Więcej o: