Ceny paliw w dół. "Benzyna wróciła do poziomu z maja i kosztuje poniżej 7 zł"

Ceny paliw na stacjach w Polsce zaczęły się lekko obniżać już w lipcu, a w sierpniu jeszcze mocniej zjechały w dół. Analitycy e-petrol donoszą, że w drugim tygodniu sierpnia obserwujemy "cenowe tąpnięcie na stacjach". Widać to dobrze na przykładzie benzyny 95-oktanowej, która potaniała aż o 33 grosze na litrze i aktualnie kosztuje 6,86 zł.

Notowania ropy naftowej na giełdzie w USA spadły w zeszłym miesiącu poniżej poziomu 100 dolarów za baryłkę. Dziś jej cena oscylowała wokół 91 dolarów. Surowiec jest więc najtańszy od kilku miesięcy. Z tego powodu tanieje również paliwo. - Przekroczyliśmy punkt, w którym rynek był najciaśniejszy i myślę, że od tego momentu zapasy ropy będą rosły, a ceny będą umiarkowane - powiedział Michael Lynch, prezes firmy analitycznej Strategic Energy and Economic Research w rozmowie z "The New York Times".

Zobacz wideo Co dalej z rosyjsko-węgierskim porozumieniem paliwowym? Pytamy eksperta

Ceny paliw najniższe od dawna

"Spadki cen paliw w sprzedaży hurtowej, jakie obserwowaliśmy od początku sierpnia, spowodowały, że kierowcy w Polsce płacą za tankowanie wyraźnie mniej niż tydzień temu" - tłumaczy portal e-petrol.pl.  

Według wyliczeń analityków portalu najwyraźniej potaniała benzyna 96-oktanowa i olej napędowy. Za litr 95. należy zapłacić 6,86 zł - to mniej o 33 grosze i najmniej od maja. Benzyna wróciła więc do poziomu poniżej 7 zł. Blisko powrotu do tego stanu jest również olej napędowy, za który w tym tygodniu zapłacimy o 32 grosze mniej na litrze. Średnia cena ON to 7,13 zł/l. Lekko, bo o 4 grosze na litrze spadła cena autogazu, który kosztuje 3,27 zł. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw najniższe w łódzkim

Ceny paliw różnią się również w zależności od województwa. Najtaniej za litr benzyny, diesla i autogazu zapłacimy w województwie łódzkim. Kolejno za ich litr zapłacimy: 6,80 zł, 7,10 zł i 3,11 zł. Średnia cena benzyny utrzymuje się również na tym poziomie na Pomorzu. 

Z kolei na przeciwnym biegunie znajdują się województwa zachodniopomorskie, lubuskie i podkarpackie. W pierwszym z nich najdroższa w Polsce jest benzyna 95 - kosztuje średnio 6,94 zł/l. W lubuskim i na Podkarpaciu najwięcej trzeba zapłacić za diesel - 7,20 zł/l. Z kolei LPG najwięcej kosztuje na Dolnym Śląski - 3,49 zł/l. 

Więcej o: