Zakłady Azotowe Puławy wstrzymują produkcję melaminy. Powodem m.in. rekordowo wysokie ceny gazu

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy poinformowała o całkowitym wstrzymaniu produkcji melaminy. Wśród przyczyn wymienia rekordowo wysokie ceny oraz istotny spadek popytu na wyrób.
Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy informuje, że w związku z aktualnymi warunkami rynkowymi: rekordowo wysokimi cenami gazu oraz znaczącym obniżeniem popytu na melaminę, w dniu 10 sierpnia 2022 roku podjął decyzję o dalszym ograniczeniu produkcji melaminy, poprzez zatrzymanie instalacji Melamina II

- poinformowała spółka w komunikacie. Od 11 sierpnia produkcja melaminy została wstrzymana do odwołania.

Spółka dodaje, że zobowiązania wynikające z kontraktów handlowych będą realizowane w zapasów.

Przed miesiącem Zakłady Azotowe Puławy ograniczyły już znacząco produkcję melaminy. Tłumaczyły to również "rosnącymi cenami gazu i możliwymi do uzyskania cenami sprzedaży", a także pracami remontowymi.

Melamina to związek używany m.in. w branży farbiarskiej i lakierniczej, a także włókienniczym czy motoryzacyjnym.

Zobacz wideo Węgry są uzależnione energetycznie od Rosji. Jakie mogą być tego skutki?

Jako pierwsi w powiecie świeckim tradycyjne święto plonów będą obchodzić mieszkańcy gmin Bukowiec i DragaczW Polsce może zabraknąć chleba, alarmuje branża. "To możliwy scenariusz"

  • Więcej o cenach gazu przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny gazu trwożą biznes

Ceny gazu na giełdach energii wzrosły niebotycznie. Benchmarkowe kontrakty na dostawy gazu we wrześniu br. są wyceniane na ponad 200 euro za megawatogodzinę wobec ok. 28 euro przed rokiem, na polskiej Towarowej Giełdzie Energii z ponad 200 zł za MWh do już niespełna 1000 zł.

Ceny gazu w połączeniu z ryzykiem niedoboru surowca zimą spędza sen z powiek biznesowi. To m.in. ten czynnik stał za niedawną decyzją właścicieli browaru Brok w Koszalinie o zamknięciu zakładu.

Przed brakami pieczywa na jesień - m.in. z powodu znacznych podwyżek cen energii elektrycznej i gazu, który demolują rentowność produkcji - ostrzegał w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Janusz Kazimierczuk, prezes spółki piekarniczej SPC.

Przerw w dostawach energii i gazu obawia się branża producentów leków. Krajowi Producenci Leków zaapelowali w lipcu do rządu o "zapewnienia płynności dostaw energii i zagwarantowanie możliwie najdłuższego dostępu do dostaw prądu i gazu w sytuacji wprowadzenia przymusowych ograniczeń w ich przesyle w Polsce". Przekonują, że "nawet najniższy przewidziany stopień ograniczania dostaw energii oznacza konieczność zatrzymania całych linii produkcyjnych, a nawet zakładów".

Rząd przekonuje, że dostawy gazu i innych surowców do Polski są zabezpieczone. Także szef Polskiej Grupy Energetycznej uspokajał ostatnio w rozmowie z Interią, że "polski system energetyczny działa stabilnie".

Browar Brok w KoszalinieBrowar Brok do zamknięcia. Wśród przyczyn "wysokie ceny gazu oraz prądu"

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: