Awaria elektrowni w Jaworznie doprowadzi do blackoutu? Kolejne elektrownie zgłaszają problemy

Elektrownia Nowe Jaworzno najwcześniej do soboty będzie awaryjnie naprawiać swój najnowszy blok. Oznacza to, że niedostępna będzie moc 910 MW. Problemy z działaniem bloków węglowych zgłosiły również inne elektrownie w Polsce. Czy to oznacza, że Polskę czeka blackout? Na razie to mało możliwy scenariusz.

Do awarii w jednej z największych w Polsce elektrowni doszło w sobotę - podaje Onet. Jak czytamy, przyczyną zdarzenia ma być uszkodzenie odżużlacza - w związku z tym wybudowany niedawno blok węglowy miał nie produkować energii. Tauron wkrótce zaprzeczył tym doniesieniom. Mimo tego już we wtorek spółka poinformowała o powołaniu nowego prezesa elektrowni - Pawła Szczeszka.   

Zobacz wideo Turbiny mogą być wiatrem w plecy polskiej energetyki. Najpierw jednak trzeba znieść zasadę 10H

Elektrownia w Jaworznie od początku z problemami. Awaria ma trwać do soboty

Blok w Elektrowni Jaworzno o mocy 910 MW oddano do użytku w połowie listopada 2020 roku. Jego budowa kosztowała przeszło 6 mld złotych. "To najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Blok dysponuje 15-letnim kontraktem mocowym, co znacznie poprawia ekonomikę jego funkcjonowania" - podaje Tauron. Od samego początku działalności elektrownia zmaga się jednak z problemami.  

Według ostatnich informacji, praca najnowszego bloku węglowego elektrowni nie zostanie wznowiona do soboty. W środę rano informowano, że powinien on ruszyć wieczorem tego samego dnia, ale tak się nie stało. Informację o przestoju potwierdza wydany przez Tauron komunikat REMIT, który przewiduje, że remont awaryjny kotła powinien potrwać do soboty. 

Awaria elektrowni w Jaworznie a blackout

Business Insider donosi, że nie są to jedyne problemy energetyczne Polski. We wtorek 9 sierpnia wyłączonych zostało 17,6 GW mocy, z czego niemal 12 GW to ubytki nieplanowane. W sumie moc wszystkich elektrowni krajowych to 53,7 GW. Oprócz bloku w Jaworznie, z powodów eksploatacyjnych, nie działał też blok w EC Żerań, a także ograniczona była praca bloków w Kozienicach, Opolu, Rybniku i Turowie. Mimo to 9 sierpnia wytworzono 3,28 GW ponad zapotrzebowanie.  

Ryzyka braku prądu więc nie było

- wyjaśnia dziennikarka Business Insider Barbara Oksińska. 

Elektrownia w Jawrzenie. Kiedy koniec remontów?

Zakończenie okresu przejściowego dla bloku w Jaworznie przewidywane jest na 30 października 2022 roku. Do tego czasu mogą niestety występować nieplanowane wyłączenia w celach "awaryjnego remontu". Obecnie uszkodzeniu miały ulec dwa osobne systemy: odżużlania i odpopielania. W najgorszym scenariuszu ich naprawa może potrwać nawet kilka tygodni. W piątek sytuacji w elektrowni ma się przyjrzeć Urzędu Dozoru Technicznego.   

Więcej o: