14. emerytura. Maląg ostrzega przed oszustami. "Nikt nie ma prawa żądać wysyłania SMS-ów"

- 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie. Pragnę podkreślić to bardzo wyraźnie i uczulić na wszelkie próby oszustwa - powiedziała ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wkrótce ruszy wypłata "czternastek".

"Czternastka", czyli dodatkowe jednorazowe świadczenie emerytalne będzie wypłacane w tym roku 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Pieniądze otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd ostrzega przed oszustami. "14. emerytury będą wypłacane razem z emeryturą lub rentą"

Ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała w czwartek, że 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu, a zatem nie trzeba składać żadnych wniosków. - Pragnę podkreślić to bardzo wyraźnie i uczulić na wszelkie próby oszustwa. Nikt nie ma prawa żądać od emerytów i rencistów wypełniania żadnych formularzy, wniosków, wysyłania żadnych SMS-ów czy jakichkolwiek innych czynności - podkreśliła Maląg, cytowana w komunikacie na stronie MRiPS.

- Ostrzegajmy swoich bliskich seniorów. Pieniądze w ramach 14. emerytury wypłacane będą razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą - powiedziała szefowa resortu rodziny.

14. emerytura - ile wyniesie? Rząd wprowadził minimalną kwotę świadczenia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że 14. emerytura w 2022 r. trafi do ok. 9 mln osób. 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Koszt dla budżetu państwa wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

14. emeryturę w pełnej wysokości (1338,44 zł brutto) otrzymają emeryci, których świadczenie wynosi do 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty wypłata będzie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. W związku z tym emeryci, którzy otrzymują 4188,44 zł i więcej nie dostaną "czternastki" w ogóle.

Ponadto przyjęta w pierwszej połowie maja ustawa wprowadza tzw. minimalną kwotę świadczenia - seniorzy, którym będzie przysługiwała 14. emerytura w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze
Więcej o: