14. emerytura będzie na stałe? Marlena Maląg: Prace nad ustawą trwają

14. emerytura w końcu zostanie wpisana do budżetu na stałe? Ze słów Marleny Maląg, ministerski rodziny i polityki społecznej wynika, że trwają prace nad taką ustawą. Przepisy mają zostać przedstawione za kilka miesięcy.

W 2019 roku, przed wyborami, Jarosław Kaczyński zapewniał, że 14. emerytura zostanie wprowadzona na stałe. Rząd później jednak zapewniał, że miało to być jednorazowe świadczenie. Z czasem jednak znów pojawiły się głosy z rządu, na temat wpisania czternastki na stałe do budżetu. W lipcu znów mówił o tym Jarosław Kaczyński. 

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

14. emerytura będzie z nami na stałe? Trwają prace nad ustawą

Marlena Maląg została spytana o pracę nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe w Studiu PAP. Ministerka rodziny odrzekła, że trwają prace nad taką ustawą. 

Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 roku. (...) Będizemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe

- mówiła Marlena Maląg. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Dodała, że dotychczasowy model, w którym decydowano o przyznaniu czternastki co roku "daje możliwość podjęcia decyzji, w której części roku to świadczenie jest wypłacane". 

14. emerytura. Ile wyniesie?

Marlena Maląg powiedziała w Programie 1. Polskiego Radia, że czternasta emerytura jest wsparciem seniorów w szczycie inflacji, by niwelować jej negatywne skutki. Jak przypomniała, świadczenie będzie wypłacane w dniu pobierania emerytury lub renty. Żeby je otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków.

Marlena Maląg powiedziała, że wysokość emerytury na rękę wyniesie 1217 złotych dla osób, które dostaną świadczenie w pełnej wysokości. Jak wyjaśniła, przy 14. emeryturze obowiązuje kryterium dochodowe, które wynosi 2900 złotych brutto.

Zastosowano też się mechanizm "Złotówka za złotówkę". Jeżeli emerytura lub renta przekroczą 2900 złotych brutto, 14. emerytura będzie pomniejszona. Rząd szacuje, że pełną kwotę otrzyma około 7 milionów 700 tysięcy emerytów.

We wrześniu wypłatę 14. emerytury przewidziano w sześciu terminach. Także w przyszłym miesiącu świadczenie otrzymają osoby zarejestrowane w systemie mundurowym oraz te, które dostają zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS. W październiku "czternastka" trafi na konta rolników.

Świadczenie sfinansuje Fundusz Solidarnościowy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: