Coca-Cola liczy straty po opuszczeniu Rosji. Rosjanie: "Teraz będzie Bieła-Kola"

Coca-Cola w pierwszym półroczu 2022 r. straciła 190 mln euro z powodu opuszczenia rosyjskiego rynku. Decyzję o wyjściu z Rosji podjęła w związku z inwazją tego państwa na Ukrainę. Ostatnie napoje tego koncernu można było kupić na rosyjskich portalach aukcyjnych za tysiące rubli.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę amerykańska spółka Coca-Cola podjęła na początku marca decyzję o wycofaniu się z Rosji. Po ogłoszeniu tej decyzji, napoje coca-cola zaczęły pojawiać się na rosyjskich portalach aukcyjnych. Przykładowo na serwisie Avito można było znaleźć ofertę sprzedaży jednej puszku coli za 10 tys. rubli, czyli około 739 zł wg. kursu z dnia 12 sierpnia 2022 r.

Rosja postanowiła zastąpić Coca-Colę białoruskim odpowiednikiem. - Zamiast amerykańskiej Coca-Coli w Rosji sprzedawana będzie teraz nasza białoruska Bieła-Kola - ogłosiła stacja STV.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bieła-Kola, zdjęcie ilustracyjne Bieła-Kola zastąpi colę w Rosji. Białorusini podawali ją cielętom jako lek

Coca-Cola opuściła Rosję. Teraz liczy straty

Coca-Cola opuściła rosyjski rynek, a 11 sierpnia przedstawiła swoje wyniki za I półrocze 2022 r. Jak czytamy w raporcie, koszt wyjścia z Rosji wyniósł 190 mln euro - z czego 188 mln euro to koszty niegotówkowe, a pozostałe 2 mln euro to koszty gotówkowe.

"W wyniku zdarzeń pozabilansowych spodziewamy się, że w II półroczu poniesiemy dalsze koszty, obecnie szacowane na 82 mln euro" - podkreślono w raporcie.

'Patriotyczna' rosyjska Cola z Matką Boską. 'To jest boski napój', który doskonale łączy się z wódką "Patriotyczna" rosyjska Cola z Matką Boską. "To jest boski napój"

Wojna w Ukrainie zaszkodziła Coca-Coli. Spółka opuściła Rosję, ale wróciła na Ukrainę

Spółka poinformowała również, że wyczerpała swoje zapasy i zaprzestała produkcji oraz sprzedaży swoich produktów w Rosji, a jej obecność na rosyjskim rynku się zmniejszy.

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę Coca-Cola w okresie od marca do kwietnia 2022 r. zawiesiła swoją działalność również w Ukrainie. Jak czytamy, w maju spółka wznowiła produkcję i dystrybucję produktów w regionach, w których umożliwiła to sytuacja związana z bezpieczeństwem.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze
Więcej o: