Daniel "cudotwórca" Obajtek na liście milionerów PiS. Ile zarobił "człowiek Kaczyńskiego"?

Daniel Obajtek w latach 2017-2021 zarobił w spółkach z udziałem Skarbu Państwa łącznie 5,803 mln zł. Prezes PKN Orlen zajął drugie miejsce wśród ludzi Jarosława Kaczyńskiego z najwyższymi zarobkami - podaje Wirtualna Polska.

W latach 2016-2021 aż 122 ludzi powiązanych z obozem rządowym zarobiło w nich łącznie 267 mln zł, a 66 osób zostało milionerami - wynika z zestawienia Wirtualnej Polski, która powołuje się na raporty 19 spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa. Wśród wymienionych nazwisk jest prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Lista milionerów PiS". Daniel Obajtek drugim człowiekiem Jarosława Kaczyńskiego pod względem zarobków

Szef największego w kraju koncernu paliwowego zajął drugie miejsce wśród ludzi Jarosława Kaczyńskiego z najwyższymi zarobkami w spółkach z udziałem Skarbu Państwa - czytamy. Daniel Obajtek od marca 2017 r. do lutego 2018 r. był szefem w spółce Energa, która wypłaciła mu łącznie 1,160 mln zł.

W 2018 r. został prezesem PKN Orlenu, a do końca 2021 r. zarobił w koncernie 4,643 mln zł. Spółka naliczała Danielowi Obajtkowi "potencjalnie należne nagrody" do wypłaty w kolejnych latach - w 2018 r. było to 766 tys. zł, w 2019 r. otrzymał 913 tys. zł, w 2020 r. Orlen wypłacił mu 966 tys. zł, a w 2021 r. - 1,018 mln zł - podaje Wirtualna Polska. Łącznie w latach 2017-2021 zarobił 5,803 mln zł. Natomiast na pierwszym miejscu w tej samej kategorii znalazł się Wojciech Jasiński - były prezes Orlenu, szef rady nadzorczej Orlenu, członek rady nadzorczej PKO BP oraz współzałożyciel Porozumienia Centrum. Jasiński w tym samym okresie zarobił w sumie 5,942 mln zł.

Daniel Obajtek był radnym (w latach 2002-2006), a następnie wójtem (od 2006 do 2015) Pcimia (woj. małopolskie, pow. myślenicki). 13 stycznia 2016 r. został powołany na stanowisko prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od lipca 2016 r. był przewodniczącym rady nadzorczej Lotos Biopaliwa. W marcu 2017 r. został powołany na stanowisko prezesa zarządu grupy energetycznej Energa S.A., a w lutym 2018 r. został prezesem zarządu w PKN Orlen.

Jarosław Kaczyński: Daniel Obajtek dokonywał cudów, niesłychanych rzeczy. Nie podobał się, bo to był taki świetny wójt, w dodatku z PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w połowie lipca 2022 r. chwalił prezesa PKN Orlen. - Mamy w Polsce takiego niezwykłego człowieka. Nazywa się Daniel Obajtek - przekonywał Kaczyński, po czym dodał, że wójt Pcimia "dokonywał cudów".

- Dokonywał niesłychanych rzeczy, za które poprzednia władza mu zapłaciła, czyli go aresztowała - mówił prezes PiS. Kaczyński powiedział, że Daniel Obajtek "jest poważnie chory" i jako wójt Pcimia był "przewożony przez całą Polskę do miejsca, gdzie prokuratura miała zarządzać jego aresztowaniem". - Na szczęście sąd w tym wypadku był uczciwy. W szpitalu to już się odbywało, bo on dostał ciężkiej zapaści. Wyszedł z tego - mówił.

- Nie podobał się, bo to był taki świetny wójt, jeszcze w dodatku z PiS. Zbrodnia - kontynuował Kaczyński. Prezes PiS odnosił się do sprawy z 2013 roku - wówczas Obajtek został zatrzymany przez CBŚ, zarzucano mu przyjęcie 50 tys. zł łapówki za ustawienie przetargu na kanalizację. Obajtek powiedział, że namawiano go do ustawienia przetargu, ale odmówił. Sprawę później umorzono.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze
Więcej o: