Jak Polacy zapatrują się na pracę z Ukraińcami? Duże zmiany po rozpoczęciu wojny [SONDAŻ]

Od początku roku liczba Ukraińców pracujących w Polsce znacząco wzrosła. Zmienił się też do nich nasz stosunek. Coraz więcej osób pozytywnie wypowiada się o pracy z Ukraińcami, ale jednocześnie połowa badanych obawia się pogorszenia warunków pracy w związku z napływem migrantów.

Jak podaje ZUS, na koniec lipca w Polsce legalnie pracowało 736 tys. Ukraińców. To wzrost o 115 tys. względem początku roku. Jak pokazuje sondaż Insight Lab omówiony przez "Rzeczpospolitą", nie wpłynęło to negatywnie na stosunek Polaków do Ukraińców. 

Zobacz wideo Firmy stawiają na innowacje, które pozwolą oszczędzać czas i pieniądze

Polacy mają pozytywny stosunek do pracy z Ukraińcami

W sondażu przepytano 1025 dorosłe osoby, które w ciągu ostatniego roku pracowały lub obecnie pracują z obywatelami Ukrainy. 58 proc. ankietowanych uważa, że powinny im przysługiwać takie same warunki zatrudnienia i benefity jak Polakom. Choć liczba ta zdaje się wysoka, to "Rzeczpospolita" nie podaje jednak, jakich odpowiedzi udzieliło pozostałe 42 proc. badanych. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Pozytywny stosunek wobec pracowników z Ukrainy zdaje się jednak rosnąć. Badanie Personnel Service z lutego, przed napaścią na Ukrainę, wykazało, że 46 proc. osób zachowywało neutralny stosunek do Ukraińców. Wówczas o pracy z nimi pozytywnie wypowiadało się 35 proc. respondentów. Badanie firmy Inisght Lab pokazało, że pozytywne nastawienie wzrosło już do 65 proc. 

Polacy obawiają się pogorszenia warunków pracy

Mimo dobrej oceny pracy z Ukraińcami Polacy obawiają się o wpływ migrantów na rynek pracy. Prawie co drugi badany boi się, że wpłynie to negatywnie na warunki zatrudnienia oraz na wysokość wynagrodzeń w Polsce, co może utrudnić w przyszłości znalezienie satysfakcjonującej pracy.

Przeszło co trzeci ankietowany przyznał, iż obawia się, że napływ migrantów z Ukrainy może być zagrożeniem dla ich miejsca pracy i aktualnie zajmowanego stanowiska. "Chociaż pracownicy biurowi częściej deklarują przychylność wobec Ukraińców niż pracownicy fizyczni, to właśnie wśród nich jest najwięcej niepokoju. 56 proc. pracowników finansów i księgowości oraz bankowości nie kryje obaw o wysokość płac, choć 77 proc. z nich mówi o pozytywnym stosunku do osób z Ukrainy. Pracownicy bankowości najczęściej (69 proc.) spodziewają się pogorszenia warunków zatrudnienia w Polsce, a prawie sześciu na dziesięciu z nich widzi w napływie pracowników z Ukrainy zagrożenie dla swojego zatrudnienia. Najmniej obaw mają pracownicy gastronomii" - pisze "Rz".

Badanie Insight Lab wykazało też, że najbardziej boją się młodzi ludzie. W grupie wiekowej 18-29 lat aż 63 proc. wskazywało negatywne nastawienie do pracowników z Ukrainy. Również ta grupa najbardziej boi się negatywnego wpływu uchodźców na rynek pracy. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: