Ceny paliw. Z obniżkami na stacjach możemy się pożegnać? Diesel już symbolicznie w górę

Benzyny wprawdzie w tym tygodniu jeszcze taniały, ale już za diesla trzeba było zapłacić w kraju średnio więcej niż tydzień wcześniej. Wprawdzie jeszcze minimalnie więcej, ale ten ruch w górę może się wkróce pogłębić. Według ekspertów, wraz z wakacjami pożegnami czas obniżej na stacjach.
Zobacz wideo W co inwestować, żeby nie stracić oszczędności przez inflację?

Pod koniec tygodnia za benzynę 95-tkę w Polsce trzeba było płacić na stacjach benzynowych średnio 6,65 zł za litr, za 98-mkę - 7,54 zł/l. W obu przypadkach oznaczało to spadek cen tydzień do tygodnia, o odpowiednio 14 i 10 groszy na litrze (dane firmy analitycznej Reflex publikowane są w piątek rano, dotyczą okresu od czwartku do czwartku). 

Ceny paliw. Benzyna wciąż tanieje, ale diesel już nie

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku oleju napędowego. Za litr diesla trzeba płacić średnio 7,10 zł za litr, a to już oznacza - symboliczny, ale jednak - wzrost cen, o 1 grosz na litrze. Eksperci Refleksu podkreślają, że chodzi o średnią, a części prywatnych stacji diesel drożeje wyraźniej, o około 10 groszy. A to zapewne nie koniec. 

Tylko co czwarty Polak nie oszczędza. Odczuwamy coraz mocniej inflacjęTylko co czwarty Polak nie oszczędza. Odczuwamy coraz mocniej inflację

"Dane za ten tydzień już pokazują, że najbardziej nadchodzące zmiany odczują posiadacze diesli" - czytamy w komentarzu do tygodniowych danych. Zdaniem analityków, hurtowe ceny paliw wskazują, że w przyszłym tygodniu olej napędowy dalej będzie drożał. W hurcie w ciągu ostatniego tygodnia ceny poszły w górę o 30 groszy na litrze, w detalu po niedzieli mogą być na poziomie 7,15-7,30 zł/l - prognozuje Reflex. Jeśli chodzi o ceny benzyny Pb95, to może to być jeszcze nieco mniej niż w tym tygodniu - 6,60 - 6,70 za litr. 

Ropa naftowa powyżej 90 dolarów za baryłkę

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach mają za sobą tydzień wahań. Ostatecznie notowania w skali tego tygodnia spadły o około 1,5 proc. w przypadku dwóch głównych gatunków - europejskiej ropy Brent i amerykańskiej WTI. Poziom cenowy obu utrzymał się powyżej 90 dolarów za baryłkę.

Notowania ropy Brent.Notowania ropy Brent. źródło: investing.com

Notowania ropy WTI.Notowania ropy WTI. Źródło: investing.com

Dla cen paliw w Polsce znaczenie ma także kurs złotego wobec dolara (bo w dolarach kupowany jest surowiec do przerobu w rafineriach). A dolar w minionym tygodniu się umacniał, także wobec złotego. 

Notowania złotego wobec dolara od początku tygodnia.Notowania złotego wobec dolara od początku tygodnia. Źródło: stooq.pl

.Złoty słabnie w oczach. Tak tani wobec franka nie był od niemal pół roku

Więcej o: