Dodatek węglowy. Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online? [PORADNIK]

Wniosek o dodatek węglowy można złożyć również drogą elektroniczną. Można to zrobić za pośrednictwem platformy e-PUAP. Jednorazowe świadczenie w wysokości trzech tysięcy złotych przysługuje każdemu bez kryterium dochodowego. Jak złożyć wniosek online? Wyjaśniamy.

Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych ma być formą wsparcia gospodarstw domowych. Dotyczy to domów, których źródłem ogrzewania jest drożejący i niedostępny węgiel lub paliwo zawierające węgiel.  Składanie wniosków o to świadczenie ruszyło 17 sierpnia 2022 i potrwa do 30 listopada. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, na co był czas do 30 czerwca.   

Zobacz wideo Co rząd powinien zrobić by obniżyć ceny węgla na rynku? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Dodatek węglowy - jak złożyć wniosek online?

Wniosek o dodatek węglowy można pobrać na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska [LINK] i wypełnić w programie WORD lub PDF. O tym, jak powinien wyglądać poprawnie wypełniony wniosek, pisaliśmy w poniższym artykule: 

Po pierwsze, aby złożyć wniosek o dodatek węglowy, należy zalogować się do serwisu ePUAP [LINK], ponieważ za jego pośrednictwem powinno się dostarczyć elektroniczne dokumenty. Aby założyć konto na portalu, należy posiadać profil zaufany. O tym, jak go założyć, pisaliśmy w poniższym artykule: 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek węglowy. Składanie wniosku na platformie ePUAP

Gdy już zalogujemy się do platformy ePUAP należy wybrać opcję "Katalog spraw", a następnie zakładkę "Pismo ogólne do podmiotu publicznego". W tym trybie należy wybrać właściwy urząd gminy, w którym składamy wniosek.

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online?Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online? E-PUAP

Następnie należy wybrać opcję "Załatw sprawę". Na ekranie wyświetli się formularz, gdzie należy podać rodzaj i tytuł pisma. Wniosek o dodatek węglowy powinien być dodany jako załącznik do pisma ogólnego i podpisany przez profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online?Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online? E-PUAP

Pierwsze wypłaty do gospodarstw domowych, które zgłoszą się po dodatek węglowy w sierpniu, mają być wypłacone już we wrześniu. Gminy mają bowiem maksymalnie miesiąc na wypłatę dodatku po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Więcej o: