Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych ma być formą wsparcia gospodarstw domowych. Dotyczy to domów, których źródłem ogrzewania jest drożejący i niedostępny węgiel lub paliwo zawierające węgiel. Składanie wniosków o to świadczenie ruszyło 17 sierpnia 2022 i potrwa do 30 listopada. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, na co był czas do 30 czerwca.
Wniosek o dodatek węglowy można pobrać na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska [LINK] i wypełnić w programie WORD lub PDF. O tym, jak powinien wyglądać poprawnie wypełniony wniosek, pisaliśmy w poniższym artykule:
Po pierwsze, aby złożyć wniosek o dodatek węglowy, należy zalogować się do serwisu ePUAP [LINK], ponieważ za jego pośrednictwem powinno się dostarczyć elektroniczne dokumenty. Aby założyć konto na portalu, należy posiadać profil zaufany. O tym, jak go założyć, pisaliśmy w poniższym artykule:
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Gdy już zalogujemy się do platformy ePUAP należy wybrać opcję "Katalog spraw", a następnie zakładkę "Pismo ogólne do podmiotu publicznego". W tym trybie należy wybrać właściwy urząd gminy, w którym składamy wniosek.
Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online? E-PUAP
Następnie należy wybrać opcję "Załatw sprawę". Na ekranie wyświetli się formularz, gdzie należy podać rodzaj i tytuł pisma. Wniosek o dodatek węglowy powinien być dodany jako załącznik do pisma ogólnego i podpisany przez profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online? E-PUAP
Pierwsze wypłaty do gospodarstw domowych, które zgłoszą się po dodatek węglowy w sierpniu, mają być wypłacone już we wrześniu. Gminy mają bowiem maksymalnie miesiąc na wypłatę dodatku po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.