Dodatek węglowy - nowe informacje. Rząd planuje zmianę wysokości i zakresu dopłat do paliw

Po dodatek węglowy można się już zgłaszać do gmin. Tymczasem rząd planuje zmiany w projekcie ustawy o dopłatach do paliw - chodzi o wysokość dopłat i zakres wsparcia. Rozważana jest pomoc finansowa nie tylko dla ogrzewających się samodzielnie obywateli, ale i dla instytucji.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", podczas pracy nad ustawą o dodatku paliwowym pojawiły się kolejne pomysły na wsparcie Polaków przed sezonem grzewczym. Do czego jeszcze będą dopłaty? Czy zmienią się stawki dodatków? Rząd ma się tym zająć na najbliższym posiedzeniu.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dopłaty do ogrzewania. Będzie większa pomoc od rządu?

Wnioski o dodatek węglowy są już przyjmowane przez samorządy. W rządzie trwa natomiast dyskusja o zmianach w nowym projekcie ustawy o dodatkach paliwowych.

Dodatek węglowy. Polacy masowo składają wnioski o świadczenie Dodatek węglowy. Polacy masowo składają wnioski o świadczenie

Dziennikarze "DGP" przypominają, że dotąd projekt zakładał dopłaty do czterech paliw - 3 tys. zł w przypadku pelletu (lub innego rodzaju biomasy), 2 tys. zł dla kotłów olejowych, 1 tys. zł w przypadku korzystania z drewna kawałkowego oraz 500 zł dla kotłów gazowych zasilanych skroplonym gazem LPG.

Ceny węgla i paliw, zdjęcie ilustracyjne Ceny węgla, paliw i pelletu - piątek 19.08.2022. Węgiel nadal drożeje

Według dziennika rząd planuje rozszerzyć zakres wsparcia poza wymienione powyżej dopłaty. Możliwe też, że rząd zdecyduje się wesprzeć podmioty publiczne, które także dokonują zakupów węgla.

- Ale to chyba będzie osobny projekt ustawy - podkreślił informator "DGP" z rządu.

Dopłaty do węgla dla szkół? Rząd szuka rozwiązań

Dopłaty dla szkół, według informatora "DGP", będą regulowane przez oddzielne prawo. Nie ma też jeszcze porozumienia w sprawie zmian w wysokościach dodatków w ogłoszonym już projekcie ustawy o dopłatach do paliw - czy mają iść w górę, czy w dół. Według informatora dziennika, o tym czy zmieniać stawki dofinansowania, miałby zdecydować Sejm.

W obliczu braku węgla wiele osób może dogrzewać się piecykami elektrycznymi Z braku węgla nie grozi nam "blackout", ale prądu może zabraknąć

Dopłaty do butli gazowych? W rządzie trwa dyskusja

Kolejnym pomysłem, związanym z dopłatami do ogrzewania, miałoby być rozszerzenie zakresu wsparcia o użytkowników butli gazowych. Autorzy tej propozycji tłumaczą, że to paliwo także zdrożało. Od 2000 roku ceny za butlę gazu się podwoiły. Dopłata do butli gazowych budzi jednak kontrowersje.

- Nie ma systemu rejestracji zakupu butli, ciężko byłoby określić, komu taki dodatek jest faktycznie należny - wyjaśnia źródło, na które powołuje się "DGP".

- Trzeba mieć świadomość, że dając nowe lub zwiększając już zaproponowane dodatki, zwiększa się i tak niemały koszt całego rozwiązania - przekazał dziennikarzom rozmówca z kręgów rządowych.

Najprawdopodobniej tymi propozycjami rząd zajmie się na najbliższym posiedzeniu.

Dodatek węglowy. Gdzie się po niego zgłaszać?

Dodatek węglowy wynosi 3 tys. złotych i ma być jednorazowym wsparciem gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest coraz droższy i niedostępny węgiel albo paliwo zawierające węgiel. Ustawę o dodatku węglowym Sejm przyjął 22 lipca 2022 r.

Wzór wniosku o dodatek można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Instrukcję składania wniosków o dodatek węglowy można znaleźć TUTAJ.

Zgłoszenia mają być przyjmowane do 30 listopada.

***************************************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: