Będą dopłaty do ogrzewania - nie tylko węglem. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Oznacza to, że na wsparcie mogą liczyć nie tylko gospodarstwa, które jako opału używają węgla, ale też te ogrzewające pelletem czy LPG lub drewnem. Rządzący przyjęli także projekt nowelizacji ustawy, który ma wspomóc samorządy.

- Wprowadzamy dzisiaj dodatkowe możliwości finansowania ciepła, które jest oparte o pellet, o olej opałowy, LPG, drewno opałowe, a także ciepło systemowe. Poszerzamy nasz arsenał narzędzi wsparcia właśnie po to, żeby wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. Wsparcie obejmuje też tzw. podmioty wrażliwe, to są szpitale, to są szkoły. Ciepło systemowe musi być tańsze również dla nich - mówił na wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Dodatek węglowy. Polacy masowo składają wnioski o świadczenieDodatek węglowy. Polacy masowo składają wnioski o świadczenie

Dodatkowe pieniądze dla samorządów

Również we wtorek rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. Premier poinformował, że samorządy dostaną w tym roku prawie 13,7 mld zł. Pieniądze te będą mogły wydać w sposób elastyczny.

- Mogą zrekompensować ubytki w dochodach bieżących, mogą służyć na inwestycje, mogą być przeznaczone na różnego rodzaju podwyżki, ale także mogą i powinny być przeznaczone na dodatki do ciepła, ciepła systemowego, na rekompensatę podwyżek ciepła po to, żeby mieszkańcy mogli korzystać z tańszego ciepła, z tańszej energii - wyliczał Morawiecki.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Szef rządu zapowiedział, że chce przekonać jednostki samorządu terytorialnego, "aby w najbliższych latach 15 proc. tych dodatkowych pieniędzy przeznaczyły na poprawę efektywności energetycznych i ograniczenie kosztów zakupu energii, które ponoszą odbiorcy". - Dajemy instrument samorządom po to, aby ograniczać koszty energii cieplnej dla odbiorców - dodał Mateusz Morawiecki. Z wypowiedzi premiera wynika, że "każda gmina otrzyma co najmniej 2,8 miliona złotych".

W obliczu braku węgla wiele osób może dogrzewać się piecykami elektrycznymiZ braku węgla nie grozi nam "blackout", ale prądu może zabraknąć

Rekompensata jako odpowiedź na wysokie ceny

Jak podaje KPRM, nowe przepisy zakładają także mechanizm ustalania przez wytwórców ciepła określonego poziomu średnich cen dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej.

Średnia cena z rekompensatą zostanie ustalona na poziomie:

  • 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego;
  • 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.

W przypadku, gdy w systemie ciepłowniczym występują źródła ciepła, które wykorzystują jednocześnie różne paliwa, średnia cena wytwarzania ciepła będzie określana proporcjonalnie do procentowego udziału danego źródła.

Przedsiębiorstwom wytwarzającym ciepło i stosującym średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą wobec gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, będzie przysługiwała tzw. rekompensata. Dzięki temu rozwiązaniu zostanie ograniczony wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej.

Wsparcie będzie obowiązywało na cały sezon grzewczy, czyli od października 2022 r. do kwietnia 2023 r.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Dodatki dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku dla gospodarstwa domowego będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. 

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych wyniesie:

  • 3000 zł - jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
  • 1000 zł - jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
  • 500 zł - jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
  • 2000 zł - jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Kancelaria Premiera zapowiedziała także dodatek dla podmiotów wrażliwych. Będzie przysługiwał jednostkom, które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, peletu drzewnego, a także innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG, oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej. Mowa m.in. o szpitalach, jednostkach organizujących pomoc społeczną, noclegowniach, szkołach, żłobkach czy instytucjach kultury.

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne)Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? Gdzie go znaleźć?

Dodatek dla podmiotów wrażliwych przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła. Wysokość dodatku pokryje 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania na sezon - co zostało wyliczone na podstawie średniej ceny i ilości zużytego paliwa w latach 2020-21.

Wniosek o dodatek będzie można złożyć do 30 listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę dodatku będzie miała maksymalnie miesiąc.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: