Ceny paliw. Diesel wystrzelił w górę, a benzyna wciąż tanieje

Ceny paliw na stacjach w Polsce zaczęły się lekko obniżać już w lipcu, a w sierpniu jeszcze mocniej zjechały w dół. Analitycy e-petrol zaobserwowali, że chociaż cena benzyna spada, to olej napędowy znowu dynamicznie drożeje. Średnio diesel zdrożał w Polsce o 23 grosze na litrze.

Notowania ropy naftowej na giełdzie w USA spadły w zeszłym miesiącu poniżej poziomu 100 dolarów za baryłkę. W środę jej cena oscylowała wokół 94 dolarów. Z tego powodu tanieje również paliwo. - Przekroczyliśmy punkt, w którym rynek był najciaśniejszy i myślę, że od tego momentu zapasy ropy będą rosły, a ceny będą umiarkowane - powiedział Michael Lynch, prezes firmy analitycznej Strategic Energy and Economic Research w rozmowie z "The New York Times". 

Zobacz wideo Ceny paliwa wystrzeliły w górę. Niektórzy kierowcy tracą cierpliwość

Ceny paliw. Diesel znacznie zdrożał

Zaskakująco na przestrzeni ostatniego tygodnia zdrożał olej napędowy. Kierowcy, których samochody jeżdżą na diesel, mogli być zdziwieni, gdy zaobserwowali, że ceny innych paliw spadają w dół podczas gdy olej napędowy gwałtownie drożeje.  

Analitycy e-petrol porównali ceny oleju napędowego w Polsce na przestrzeni ostatniego tygodnia. "Ku niezadowoleniu kierowców tankujących olej napędowy, w ostatnim wakacyjnym tygodniu paliwo to wyraźnie drożeje" - przekazano w komunikacie. Za litr tego paliwa należy zapłacić średnio 7,26 zł, czyli aż o 23 grosze więcej niż w ubiegłym tygodniu. Najtaniej diesla można zatankować w Wielkopolsce (cena 7,17 zł/l), a najdrożej na Podlasiu (cena 7,33 zł/l). 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw. Benzyna znowu potaniała

Kolejny tydzień z rzędu spada za to cena benzyny. Średnia ogólnopolska cena Pb95 spadła o 10 groszy i wynosi 6,56 zł/l. Powyżej średniej za zakup benzyny Pb95 zapłacą mieszkańcy Małopolski, a także województw: lubuskiego i zachodniopomorskiego. Litr 95-oktanowej benzyny kosztuje tam średnio 6,62 zł. Z drugiej strony najmniej zapłacimy za benzynę województwie łódzkim. Litr PB95 kosztuje tam średnio 6,52 zł - wynika z danych e-patrol.pl. 

Nie zmieniła się natomiast cena LPG - nadal kosztuje ono 3,19 zł/l. Różni się ona za to w zależności od regionów. Najwięcej za LPG płacimy na Dolnym Śląsku. W tej części Polski za litr autogazu płaci się 3,38 zł. Na przeciwnym biegunie znajduje się województwo łódzkie, gdzie za LPG należy zapłacić 3,04 zł/l. 

Więcej o: