ONZ. Cztery tygodnie rozmów na darmo. Rosja blokuje porozumienie nuklearne. W tle temat elektrowni Zaporoże

Rosja zablokowała porozumienie w sprawie dokumentu dotyczącego przeglądu traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). W dokumencie pojawił się zapis krytykujący Rosję za okupację Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie.

Konferencja przeglądowa traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej NPT, który liczy już 50 lat, odbywa się co pięć lat. Tym razem została opóźniona z powodu pandemii COVID-19. Ostatnia konferencja przeglądowa w 2015 r. zakończyła się bez porozumienia z powodu rozbieżności co do ustanowienia Bliskiego Wschodu jako strefy wolnej od broni masowego rażenia.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - Rosja blokuje przegląd

Ostateczny dokument wymaga zatwierdzenia przez wszystkie uczestniczące w konferencji kraje będące stronami traktatu - łącznie 191 państw. Konferencja w tej sprawie, która odbyła się w piątek, zakończyła się kolejną porażką.

Igor Wiszniewieckij, zastępca dyrektora Departamentu Nieproliferacji i Kontroli Zbrojeń rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział podczas konferencji poświęconej traktatowi o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), że "nie ma konsensusu w sprawie dokumentu" - podaje agencja Associated Press. Jego zdaniem "wiele państw, nie tylko Rosja" ma zastrzeżenia odnośnie "wielu problemów" zawartych w 36-stronnicowym dokumencie.

Projekt m.in. krytykuje okupację Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie, choć nie wymienia bezpośrednio Rosji jako okupanta. Wyrażono w nim również poparcie dla inspekcji elektrowni przez Międzynarodową Agencję Energi Atomowej.

Z kolei zastępca szefa rosyjskiej delegacji, Andriej Biełousow (cytowany przez agencję AP), powiedział, że konferencja stała się "politycznym zakładnikiem" krajów, które "zatruwają dyskusję" językiem politycznym na temat Ukrainy i są zdeterminowane, by "regulować swoje porachunki z Rosją poprzez poruszanie kwestii, które nie są bezpośrednio związane z traktatem".

- Te państwa, a mianowicie Ukraina i zwolennicy reżimu w Kijowie, ponoszą pełną odpowiedzialność za brak końcowego pozytywnego wyniku – powiedział, cytując propagandowe hasła rozpowszechniane przez Kreml.

Australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong, cytowana przez BBC, przyznała, że jest "głęboko rozczarowana" brakiem porozumienia. - Rosja utrudniała postęp, odmawiając kompromisu w sprawie proponowanego tekstu zaakceptowanego przez wszystkie inne państwa - twierdzi polityczka.

Przedstawicielka USA, ambasador Bonnie Jenkins, powiedziała, że Stany Zjednoczone głęboko żałują takiego rezultatu spotkania, "a najbardziej rosyjskich działań, które nas tu dzisiaj przywiodły".

Ukraina. Zaporoska Elektrownia Atomowa podłączona do sieci po ostrzale Rosjan

W piątek Zaporoska Elektrownia Atomowa ponownie została podłączona do sieci i produkuje energię elektryczną - informował "Enerhoatom". W czwartek, z powodu pożaru wywołanego rosyjskim ostrzałem, ostatnia linia łącząca elektrownię z systemem energetycznym Ukrainy została dwukrotnie odłączona. Trzy inne linie Rosjanie uszkodzili wcześniej. W efekcie dwa bloki energetyczne stacji zostały odłączone od sieci. Stało się tak po raz pierwszy od początku funkcjonowania tej elektrowni jądrowej.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest największym zakładem produkującym energię z atomu w Europie. Na początku marca 2022 r. jej teren został zajęty przez siły rosyjskie. Wojska sterowane z Kremla rozmieściły tam sprzęt i amunicję oraz ostrzeliwują okolicę, choć w rosysjkich mediach nie brak dezinformacji, że to Ukraińcy sami ostrzeliwują swój obiekt. Unia Europejska potępia działania Rosjan wokół elektrowni w Enerhodarze i wzywa Federację Rosyjską do natychmiastowego przekazania kontroli nad nią Ukrainie.

Władimir Putin: W wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców, nigdy nie można jej rozpętać

1 sierpnia na stronie internetowej Kremla pojawił się dokument podpisany przez prezydenta Rosji Władimira Putina z okazji otwarcia 10. rocznicowej konferencji przeglądowej Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Putin stwierdza w nim, że "w wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców i nigdy nie można jej rozpętać"

Putin pisze też, że Rosja przywiązuje uwagę do systemu zabezpieczeń Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i podkreśla, że "niezwykle ważne jest zapewnienie jego obiektywnego, apolitycznego i technicznie uzasadnionego stosowania".

Wcześniej prezydent USA Joe Biden przekazał w oświadczeniu, że jego administracja "jest gotowa, by negocjować nowe warunki kontroli zbrojeń". Jak dodał, warunki te mogłyby zastąpić te obowiązujące w ramach traktatu New Start, który został podpisany między Rosją a USA i wygaśnie w 2026 roku. "Ale negocjacje wymagają partnera, który działa w dobrej wierze" - podkreślił.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Żołnierze składają życzenia z frontu: Wszystkiego najlepszego Ukraino!
Więcej o: