Ceny węgla, paliw i pelletu - środa 31.08.2022. Węgiel tanieje, podobnie jak paliwo

Rynkowe notowania cen węgla w środę 31 sierpnia. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) spadła do ok. 338 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw lekko zmalały, poza olejem napędowym. Z kolei za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od ok. 2540 zł do 3340 zł.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Zobacz wideo Michał Smoleń (Instrat) wyjasnia jak obecna sytuacja wpłynie na decyzje rządu ws. odchodzenia od węgla?

Ceny węgla - środa 31.08.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko do kwot sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Według aktualnego wskaźnika cen, w środę 31 sierpnia 2022 r., w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 338 dolarów. W przeliczeniu na polską walutę - wg obecnego kursu - jest to 1596,48 zł za 1000 kg węgla. To spadek o 11 dolarów względem wtorku.

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu. Od 16 sierpnia PGG podniosła średnią cenę węgla opałowego w Polskiej Grupie Górniczej, która wynosi 1200 zł. Dotychczas było to 1000 zł.

Ceny węgla w Polsce. Dodatek węglowy

22 lipca Sejm przyjął ustawę, która ma uregulować kwestię dodatku węglowego. Przewiduje ona, że uprawnieni do dodatku otrzymają zapomogę w wysokości 3000 zł. W praktyce środków nie trzeba będzie jednak wydawać na węgiel.

Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach. Dodatek będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Ceny paliw - środa 31.08.07.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w środę 31 sierpnia w Polsce to:

  • PB95 - 6,46 zł;
  • PB98 - 7,20 zł;
  • ON - 7,45 zł;
  • ON+ - 7,65 zł;
  • LPG - 3,10 zł.

Średnia cena PB95 potaniała o 1 grosz, a cena PB98 spadła o 4 grosze. Podrożał za to olej napędowy - kierowcy zapłacą za niego średnio o 6 groszy więcej. To samo dotyczy ON+, które jest droższe o 1 grosz. Cena autogazu utrzymała się bez zmian. 

PKN Orlen, Lotos oraz BP wprowadziły rabat na paliwo, który obowiązuje do końca wakacji. Każdy uczestnik promocji może otrzymać 30 groszy rabatu na litrze benzyny lub oleju napędowego w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie. Każdego miesiąca będzie więc można kupić łącznie 150 litrów paliwa w promocji. Aby skorzystać z rabatu, należy pobrać i zainstalować aplikację wybranej stacji benzynowej. Do akcji obniżek cen dołączyły również sieci Moya i Circle K.

Ceny pelletu - środa 31.08.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. W środę 31 sierpnia w Castoramie ceny za tonę wynoszą 2860 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić od ok. 2540 zł do 2990 zł za tonę. Natomiast w Obi znajdziemy pellet w cenie od 2660 zł do 3340 zł.

Więcej o: