Dodatek węglowy z luką. Wynajmujący, którzy kupili już opał, nie dostaną pieniędzy?

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy wynajmują nieruchomości innym osobom i kupili już opał, mogą mieć problem z uzyskaniem dodatku węglowego. Jak zwraca uwagę "Dziennik Gazeta Prawna", gminy odmawiają im przyjęcia wniosku o wsparcie na węgiel. Ale jest rozwiązanie.

3 tys. zł dodatku węglowego to jednorazowe wsparcie gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem albo peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane do końca listopada.

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne) Zanim protest branży węglowej, rozmowa z premierem. "Może się opamięta"

Właściciel bez dodatku węglowego?

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że przepisy nie uwzględniają faktycznych właścicieli nieruchomości, który zakupili opał jeszcze przed wejściem ustawy, a później wynajęli nieruchomość. "DGP" opisuje przypadek czytelnika, od którego gmina nie chciała przyjąć wniosku o dodatek węglowy - dlatego, że "nie jest osobą gospodarującą w tym gospodarstwie domowym". Jako wyłącznego wnioskodawcę urząd wskazał najemcę.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Co można zrobić w takiej sytuacji? Jest tylko jeden sposób - najemca i wynajmujący mogą rozliczyć koszty między sobą poprzez aneks do umowy najmu. Powinno się w nim wyszczególnić, że dotyczy dodatku węglowego wskazanego w ustawie z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. 2022 poz. 1692) i wzajemnego rozliczenia zwrotu kosztów zakupionego paliwa grzewczego - radzi "DGP".

Węgiel z PGG Jak kupić węgiel w PGG? Jest taniej, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość

Dodatek węglowy - kto może się ubiegać?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że we wniosku trzeba wykazać miejsce faktycznego zamieszkania i gospodarowania, a nie zameldowania. Wnioskodawca nie musi być właścicielem ogrzewanego domu. Świadczenie przysługuje tylko na jeden dom - nawet jeśli właściciel ma ich więcej.

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ogrzewania na węgiel jako głównego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), a to może zrobić tylko właściciel nieruchomości.

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne) Dodatek węglowy. Dwie rodziny - jeden dom. Obie dostaną po 3 tys. złotych

Więcej o: