3 tys. zł dodatku węglowego to jednorazowe wsparcie gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem albo peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane do końca listopada.
"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że przepisy nie uwzględniają faktycznych właścicieli nieruchomości, który zakupili opał jeszcze przed wejściem ustawy, a później wynajęli nieruchomość. "DGP" opisuje przypadek czytelnika, od którego gmina nie chciała przyjąć wniosku o dodatek węglowy - dlatego, że "nie jest osobą gospodarującą w tym gospodarstwie domowym". Jako wyłącznego wnioskodawcę urząd wskazał najemcę.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Co można zrobić w takiej sytuacji? Jest tylko jeden sposób - najemca i wynajmujący mogą rozliczyć koszty między sobą poprzez aneks do umowy najmu. Powinno się w nim wyszczególnić, że dotyczy dodatku węglowego wskazanego w ustawie z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. 2022 poz. 1692) i wzajemnego rozliczenia zwrotu kosztów zakupionego paliwa grzewczego - radzi "DGP".
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że we wniosku trzeba wykazać miejsce faktycznego zamieszkania i gospodarowania, a nie zameldowania. Wnioskodawca nie musi być właścicielem ogrzewanego domu. Świadczenie przysługuje tylko na jeden dom - nawet jeśli właściciel ma ich więcej.
Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ogrzewania na węgiel jako głównego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), a to może zrobić tylko właściciel nieruchomości.