Dodatek węglowy. Czy trzeba zapłacić od niego podatek dochodowy?

Czy od dodatku węglowego trzeba zapłacić podatek dochodowy? Sprawdź, co mówi o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioski o dodatek węglowy w wysokości trzech tysięcy złotych można składać od 17 sierpnia. Ze wsparcia przygotowanego przez rząd mogą skorzystać gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Dodatek węglowy. Czy trzeba zapłacić podatek dochodowy?

Zgodnie z przepisami znajdującymi się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, beneficjenci świadczenia nie muszą odprowadzić od niego podatku PIT - informuje portal samorzad.infor.pl. Dodatek węglowy nie ma też kryteriów dochodowych - oznacza to, że mogą się o niego ubiegać wszystkie osoby, które ogrzewają swoje gospodarstwo domowe węglem lub paliwem węglopochodnym. Świadczenie będzie przyznawane jednorazowo.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek węglowy. Gdzie złożyć wniosek? Do kiedy można to zrobić?

Wniosek będzie można składać elektronicznie lub na piśmie do urzędu gminy najpóźniej do 30 listopada 2022 roku. Dodatek będzie wypłacany w ciągu miesiąca od dnia jego złożenia. Formularz jest jednolity dla całej Polski. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że z dodatku mogą skorzystać także gospodarstwa domowe, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Według danych resortu klimatu, 42 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzysta z pieców węglowych.

Więcej o: