Prezes Grupy Azoty ZAK Paweł Stańczyk złożył rezygnację

Paweł Stańczyk złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. Rezygnację złożył ze skutkiem na koniec dnia 11 września 2022 roku.

"Przyczyna rezygnacji nie została wskazana" - napisano w komunikacie spółki. Paweł Stańczyk złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu spółki 31 sierpnia. Jednocześnie rada nadzorcza Grupy Azoty ZAK S.A. powiadomiła o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na członka zarządu spółki, z zamiarem powierzenia mu funkcji prezesa zarządu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Grupa Azoty z powodu cen gazu ograniczyła produkcję nawozów

23 sierpnia Grupa Azoty powiadomiła o "ograniczeniu z dniem 24 sierpnia pracy instalacji do minimum, tj. do 43 proc. dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy". Jak wyjaśniła spółka, decyzję podjęto w związku z "nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego".

Natomiast w kolejnym komunikacie, opublikowanym 29 sierpnia, spółka przekazała, że "pomimo czasowego ograniczenia produkcji w trzech spółkach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty S.A., Grupa realizuje dostawy CO2 do swoich dotychczasowych klientów. Ograniczenie produkcji nawozów zostało zaplanowane w sposób zapewniający dostępność newralgicznych produktów, w tym m.in. ciekłego CO2, suchego lodu oraz wody amoniakalnej, niezbędnej do funkcjonowania energetyki zawodowej".

Grupa Azoty straciła prezesa. Kim jest Paweł Stańczyk?

Paweł Stańczyk, jak podaje Grupa Azoty, to doświadczony menedżer w sektorze energetyczno-paliwowym, na stanowiskach w randze dyrektora, członka zarządu i rady nadzorczej. W latach 2020-2021 był prezesem zarządu PGNiG Termika. Wcześniej był wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, wiceprezesem zarządu ds. rozwoju w Orlen Serwis S.A. oraz prezesem zarządu spółki Operator Logistyczny Paliw Płynnych sp. z o.o. (Grupa PERN). Zasiadał też w radzie dyrektorów w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Stańczyk w latach 2006-2016 był wiceprezydentem Ostrołęki (woj. mazowieckie), a w latach 2003-2006 był zastępcą dyrektora departamentu strategii i rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Paweł Stańczyk jest absolwentem studiów menedżerskich MBA Energetyka na Uczelni Łazarskiego, stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów menedżerskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Zobacz wideo Nowe surowce pomogą z kryzysem energetycznym? „Problem leży w konsumpcji"
Więcej o: