Rowerzyści "po cichu" stracili pierwszeństwo przed przejazdami rowerowymi? Nic takiego nie miało miejsca

Ministerstwo Infrastruktury zaprzeczyło doniesieniom portalu brd24.pl. Dziennikarze portalu sugerowali, że resort "po cichu" zmienił prawo. Według tamtych doniesień kierowca miał musieć ustąpić pierwszeństwa jedynie rowerzyście, który znajduje się na przejeździe. Oznaczało to, że rowerzyści "wjeżdżający" tego pierwszeństwa nie mają.

Portal brd24.pl jako pierwszy opisał, że gdy w listopadzie zmieniono rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych, z prawa w § 47 uchylono ust. 4. "Zmiany prawa drogowego wprowadzono w tajemnicy przed użytkownikami dróg. To naraża ludzi na poważne konsekwencje nie tylko prawne w przypadku drogowych zdarzeń" - tłumaczył Łukasz Zboralski z portalu brd24.pl. Okazało się, że jednak nic takiego nie miało miejsca. 

Zobacz wideo Rowerzystka wjechała na przejście dla pieszych wprost pod samochód

Rowerzyści stracili pierwszeństwo

Rzekomo usunięty przepis dotyczył znaków D-6a (przejazd dla rowerzystów) oraz D-6b (przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów). Rozporządzenie we wspomnianym paragrafie miało zakładać, że kierowca "jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach, lub na nie wchodzących, lub wjeżdżających" - przytacza brd24.pl. Cały ten punkt został z rozporządzenia usunięty, co mogło sugerować, że prawo się zmieniło.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Infrastruktury zaprzecza 

Resort opublikował na rządowej stronie oświadczenie, w którym zaznacza, że "informacja o tym, że Ministerstwo Infrastruktury 'po cichu odebrało rowerzystom pierwszeństwo przed przejazdami rowerowymi', która pojawiła się w mediach, jest całkowicie nieprawdziwa". Zaznacza, że wspomniana przez serwis zmiana przepisów nie miała na celu odbierania cyklistom pierwszeństwa.

Więcej o stanowisku Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie przeczytasz w poniższym artykule >>>

Łukasz Zboralski z portalu brd24.pl donosi nieoficjalnie, że ministerstwo infrastruktury przygotowuje się do większych zmian. W resorcie mają bowiem trwać prace nad dopisaniem do prawa tego, co do dziś obowiązuje pieszych - czyli "zakazu wjeżdżania bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd".

Rowerzyści - gdzie mają pierwszeństwo? 

- Nie może być tak, że rowerzysta, nie do końca dobrze widoczny, wjeżdża bez opamiętania przed pojazd, który jest np. metr przed przejazdem rowerowym. Dlatego ten przepis o zakazie wjeżdżania bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd chcę przywrócić - powiedział w rozmowie z portalem brd24.pl pełnomocnik ministra ds. BRD i ruchu rowerowego Marek Dworak. 

Przypominamy jednak, że jak wynika z art. 27. 1a. "kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić". Dlatego pomimo zmiany w prawie należy zwracać szczególną uwagę na rowerzystów.

Więcej o: